Wiele osób spłacających zadłużenia zastanawia się, czy ma szansę otrzymać pieniądze z firm pozabankowych. Czy pożyczka bez BIK to rzeczywiście realnie dostępna opcja, czy tylko chwyt marketingowy?

Pożyczka bez BIK – czym jest i kto może ją otrzymać?

Pożyczka bez BIK to jeden z produktów finansowych oferowany klientom przez podmioty z sektora pozabankowego. Mogą o nią wnioskować osoby pełnoletnie, które posiadają ważny dowód osobisty, mają polskie obywatelstwo, własne konto w banku i korzystają z poczty elektronicznej. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić prosty formularz na stronie konkretnego pożyczkodawcy. To po prostu szybka pożyczka online, którą da się otrzymać w ciągu kilkunastu minut bez nadmiaru formalności.

Czy osoby zadłużone mają szansę na otrzymanie pożyczki online?

Doskonale wiadomo, że proces ubiegania się o pożyczkę w banku wiąże się nie tylko z koniecznością dostarczenia wielu dokumentów, ale i drobiazgowego prześwietlenia historii kredytowej klienta. Nawet najmniejsze wątpliwości dotyczące jego zdolności do terminowego spłacania zadłużenia skutkują najczęściej wydaniem odmownej decyzji. Nie dość, że firmy pozabankowe maksymalnie upraszczają całą procedurę, to nie dyskwalifikują potencjalnych pożyczkobiorców tylko z racji tego, że są oni osobami zadłużonymi. Właśnie z tego powodu w ofercie pojawia się kredyt bez BIK choć to określenie jest nieco mylące bo hasło kredyt dozwolone jest tylko dla banków, a przypis bez BIK oznacza tylko mniej rygorystyczną ocenę zdolności kredytowej.

Pożyczka bez BIK – czy firmy pozabankowe naprawdę nie sprawdzają baz dłużników?

Wielu osobom wydaje się, że jeśli zawnioskują o produkt o nazwie pożyczka bez BIK, unikną sprawdzania najpopularniejszych baz dłużników takich jak BIK, BIG, KRD czy ERIF i dzięki temu będą w stanie „przechytrzyć” pożyczkodawcę i bez problemu otrzymać kolejne środki pomimo zadłużenia. Nie jest to jednak możliwe.

Firma oferująca pożyczki pozabankowe chce zarabiać na prowadzeniu swojego biznesu i unikać ponoszenia strat. Chociażby z tego powodu nie może pozwolić sobie na przyznanie środków komuś, kto prawdopodobnie będzie miał problemy z ich oddaniem. Mimo że warunki, jakie trzeba spełnić, żeby otrzymać pieniądze z tego rodzaju instytucji, nie są zbyt skomplikowane, nie obejdzie się bez sprawdzenia naszej sytuacji finansowej w biurach informacji kredytowej czy gospodarczej. Sam proces nie będzie co prawda tak dokładny jak w banku, ale nie da się go zupełnie pominąć. Można więc powiedzieć, że pożyczka bez BIK to w pewnym sensie hasło reklamowe, które ma przede wszystkim przykuć uwagę. Z drugiej strony, negatywna historia kredytowa wcale nie musi oznaczać, że pożyczkodawca z sektora pozabankowego nie zdecyduje się na pozytywne rozpatrzenie wniosku i udzieli pożyczki zadłużonemu już klientowi. Na ostateczną decyzję wpływają też inne czynniki.

Czy pożyczanie pieniędzy w firmach pozabankowych jest bezpieczne?

Na bezpieczeństwo pożyczania można patrzeć z różnych perspektyw. Pierwsza z nich dotyczy zabezpieczeń strony www i poziom ochrony danych osobowych wysyłanych za pośrednictwem formularza online. Decydując się na zadłużenie, w żadnym razie nie powinniśmy pomijać też innego aspektu, a mianowicie: naszego własnego bezpieczeństwa, czyli tego, jak wzięcie pożyczki wpłynie na nasze finanse i sytuację życiową. To, czy będzie to pożyczka bez BIK czy jakikolwiek inny produkt z oferty firm pozabankowych, nie ma tu żadnego znaczenia. Podstawowe pytanie, jakie trzeba sobie zadać przed wypełnieniem wniosku, dotyczy naszej zdolności do spłacenia go. Szczera odpowiedź może uchronić nas przed wpadnięciem w spiralę długów. Jeśli myślimy, że „jakoś to będzie”, prawdopodobnie dobrze byłoby pomyśleć nad planem B, który pomoże wyjść z trudnej sytuacji. Warto pamiętać, że obciążenie związane z narastającym zadłużeniem może mieć nie tylko skutki finansowe. Istnieje duże ryzyko, że zapłacimy nie tylko wysokie odsetki, ale dodatkowo będziemy musieli poświęcić własne zdrowie i komfort psychiczny. Nad tym, czy warto tak ryzykować, każdy musi zastanowić się sam.

Materiał partnera