Urządzenia elektryczne i elementy montażowe w wielu przypadkach nie mogą obejść się bez przełączników. Na rynku można znaleźć różne typy tego rodzaju elementów. Omawiamy kilka najpopularniejszych.

Często słyszy się o mikroprzełącznikach, joystickach, łącznikach czy innego rodzaju przełącznikach. Każde z tych rozwiązań stosowane są do różnych układów elektronicznych i urządzeń. Szeroki wybór takich przełączników pozwala projektantom wybrać najlepszą opcję, która będzie niezawodna dla konkretnego obwodu. Czym jednak różnią się te przełączniki? Poniżej przedstawiamy charakterystykę kilku najpopularniejszych tego typu elementów.

Mikroprzełączniki

Pierwszą grupę popularnych przełączników stanowią mikroprzełączniki. Nazywa się je często również miniaturowymi przełącznikami skokowymi. Takie przełączniki znajdziemy w wielu urządzeniach elektrycznych, ale także w licznych innych miejscach jak na przykład zamki drzwi, zamki samochodowe, myszki komputerowe. Cechą charakterystyczną mikroprzełączników jest możliwość przełączania małych prądów i to wszystko przy wykorzystaniu minimalnej siły. Mikroprzełączniki można montować niemal na każdej powierzchni.

Łączniki krzywkowe

Inny rodzajem przełączników są łączniki krzywkowe. Można je znaleźć w wielu instalacjach elektrycznych. Pozwalają sterować różnymi urządzeniami końcowymi. Łącznik krzywkowy jest łącznikiem elektrycznym pozwalającym załączać i wyłączać prąd w obwodzie elektrycznym. Łącznik krzywkowy to tak naprawdę trzy elementy: pokrętło, oś i komora gaszenia. W ostatniej części znajdują się elementy łączeniowe. Pokrętło umożliwia otwieranie i zamykanie toru prądowego (zmiana położenia zwory i krzywki). Łączniki krzywkowe występują w wersji z obudową i bez obudowy.

Przełączniki suwakowe

Przełączniki suwakowe bardzo często są używane w przemyśle i automatyce, chociaż nie tylko. Taki przełącznik można znaleźć również na przykład w telewizorze, w perkusji elektronicznej, a nawet w szczoteczce do zębów. W przełączniku suwakowym duże znaczenie ma ruchomy element, którym jest suwak. To właśnie on powoduje zwarcie styków, dzięki czemu można przełączać obwody w urządzeniach. Na rynku dostępne są różne typy przełączników, posiadające różne liczby pozycji (np. dwupozycyjny, czteropozycyjny itd.). Takie przełączniki posiadają również różną liczbę końcówek (np. 3,6).

Joysticki

Osobnym rodzajem przełączników są joysticki. Mowa tu oczywiście o joystickach przemysłowych, które nazywane bywają również manipulatorami. Takie przełączniki umożliwiają precyzyjne sterowanie urządzeniem. Mało tego, joysticki najczęściej mogą pracować w trudnych warunkach (np. duże zapylenie hali produkcyjnej). Na rynku można znaleźć różne typy joysticków (np. bistabilny, monostabilny, dwukierunkowy) pracujących pod różnymi napięciami przełączania. Joysticki posiadają także różne złącza (np. do płytek PCB, do przylutowania, USB, Plug-In itd.).

Przełączniki to elementy niezbędne w każdym obwodzie elektrycznym. Dzięki nim można łatwo i bezpiecznie obsługiwać urządzenia lub nimi sterować. Konieczne jest jednak wybranie odpowiedniego typu przełącznika do danego obwodu.


Materiał partnera zewnętrznego