Chcesz założyć pierwsze konto oszczędnościowe? Zależy ci na tym, aby osiągnąć maksimum korzyści i uniknąć błędów? Oto 6 kwestii, na które warto zwrócić uwagę, zanim podpiszesz umowę z bankiem.

Konto oszczędnościowe to produkt bankowy służący gromadzeniu i pomnażaniu środków finansowych. To doskonały instrument dla wszystkich, którzy chcą oszczędzać bezpiecznie i długofalowo. Użytkując konto oszczędnościowe, będziesz mógł wpłacać na nie dowolne kwoty i wypłacać pieniądze zawsze wtedy, kiedy okażą się potrzebne. Bez utraty odsetek.

Dlaczego warto założyć pierwsze konto oszczędnościowe?

Założenie konta oszczędnościowego to świetny sposób na rozpoczęcie przygody z oszczędzaniem. Zapewniające pełne bezpieczeństwo kapitału i proste w obsłudze pozwoli zbudować pozytywne nawyki finansowe i złapać oszczędnościowego „bakcyla”. Jeśli nigdy wcześniej nie zakładałeś takiego rachunku, wybór dostępnych na rynku ofert może jednak przyprawić cię o istny zawrót głowy. Oto 6 kwestii, na które warto zwrócić uwagę, aby dokonać najlepszego wyboru.

  1. Darmowe założenie i prowadzenie

Konto oszczędnościowe ma służyć oszczędzaniu. Konieczność dokonywania opłat za jego prowadzenie i założenie przeczy temu założeniu. Wybierając rachunek, sięgnij po ten, którego prowadzenie i założenie nie kosztują ani złotówki.

2. Brak konieczności prowadzenia ROR-u w tym samym banku

Często zdarza się, że warunkiem założenia konta oszczędnościowego jest konieczność prowadzenia ROR-u w tym samym banku. A wykonywane na nim operacje mogą być dodatkowo płatne. Co z tego, że nie pokryjesz opłat za założenie i prowadzenie konta oszczędnościowego, skoro bank zrekompensuje je sobie w inny sposób?

3. Oprocentowanie

Na skutek pandemii COVID-19 oprocentowanie rachunków oszczędnościowych spadło. Pamiętaj jednak, że trzymane w skarbonce pieniądze nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także tracą na wartości. Szukając konta oszczędnościowego, wybierz to z możliwie jak najwyższym w obecnych warunkach oprocentowaniem. Zwróć uwagę także na promocyjne oferty banków. Niektóre oferują wyższe oprocentowanie przez określony okres lub na określonego salda.

4. Opłaty za przelewy wychodzące

Nie wszyscy wiedzą, że wiele banków umożliwia użytkownikom kont oszczędnościowych wykonanie wyłącznie jednego darmowego przelewu wychodzącego w miesiącu. Wszystkie kolejne są już dodatkowo płatne. Niestety, wcale niemało! Średnie stawki za pojedynczy transfer wynoszą od 9 do 12 zł. Na szczęście istnieją także banki umożliwiające wykonywanie dowolnej liczby przelewów w miesiącu bez dodatkowych opłat. Koniecznie znajdź właśnie taki.

5. Możliwość założenia konta przez internet

Pandemia COVID-19 spowodowała, że bezpieczeństwo stało się wartością kluczową. Dotyczy to także usług bankowych. Odpowiadając na aktualne realia, większość banków umożliwiła klientom założenie rachunku przez internet przy zastosowaniu określonych procedur bezpieczeństwa. Aby zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych, wybierz jeden z nich.

6. Możliwość obsługi konta w aplikacji mobilnej

Współczesne konto oszczędnościowe powinno być nie tylko niedrogie, ale także wygodne. A to oznacza dostęp do pieniędzy 24 godziny na dobę, z dowolnego miejsca na świecie. Oczywiście przy pomocy aplikacji mobilnej.

Jak użytkować konto oszczędnościowe, aby oszczędzać… skuteczniej?

Chcesz zwiększyć skuteczność oszczędzania i utrzymać motywację?

  • Przelewaj pieniądze na konto oszczędnościowe nie pod koniec, a na początku miesiąca. Dzięki temu unikniesz argumentu „nie mam z czego oszczędzać”. Jeszcze lepiej, jeśli ustawisz na swoim koncie osobistym zlecenie stałe. W takim przypadku pieniądze będą „przelewać się same”.
  • Stawiaj sobie realne cele. Jeśli nie jesteś pewien, że co miesiąc zdołasz przeznaczać na oszczędności 200 zł, niech będzie to 150. Jeśli już na wstępie nie uda ci się zrealizować planu, twoja motywacja do dalszego oszczędzania drastycznie spadnie.

Materiał partnera zewnętrznego