Oświetlenie naszego mieszkania to kwestia równie ważna, jak jego ocieplenie. Chyba już nikt nie wyobraża sobie siedzenia w ciemnych pomieszczeniach, w których nie można ani wykonać podstawowych, codziennych czynności, ani tym bardziej zrelaksować się. W sklepach mamy do dyspozycji tak dużą ilość różnego rodzaju źródeł światła, że czasami naprawdę trudno podjąć szybką decyzję i wybrać  to jedno konkretne, który bym nam najbardziej odpowiadało. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy wyborze domowego oświetlenia?

Oświetlenie podstawowe, oświetlenie dodatkowe, oświetlenie łazienkowe

Czym innym będzie główne oświetlenie, z którego zazwyczaj korzysta się najczęściej, a czym innym dodatkowe oświetlenia, które mają za zadanie sprawdzić się jedynie w konkretnych sytuacjach, albo po prostu dodać uroku i odpowiedniego klimatu, kiedy np. wieczory stają się dłuższe, a my tym samym częściej przebywamy w domu. Zdecydowanie najlepszą opcją jest postawienie na obie alternatywy i używanie każdej z nich w zależności od potrzeb. Dodatkowo, chronimy się w ten sposób przed nieoczekiwanymi sytuacjami, podczas których jedna z lamp ulega uszkodzeniu, bądź też brakuje nam aktualnie żarówki do wymiany.

Wśród głównych źródeł domowego oświetlenia, wyróżnić możemy te, znajdujące się na suficie (plafony, żyrandole, lampy wiszące) , a wśród pomocniczych źródeł światła, wymienić należałoby wszelkiej maści oświetlenia podłogowe, kinkiety ścienne oraz małe lampki, które umieszczamy na szafce nocnej, albo na biurku.

W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć ponadto o źródłach światła, na które zdecydujemy się, żeby je umieścić w naszej łazience. Powinny być one bowiem odporne na wodę oraz ogółem – wilgoć.

Domowe oświetlenie – na co zwrócić uwagę

Kwestia oświetlenia to jednak nie tylko wybór odpowiedniej lampy czy też plafonu. Mierząc się z zakupem, będziemy musieli podjąć decyzję, czy stawiamy na żarówki energooszczędne, które dadzą delikatniejsze światło (oświetlenie LED), czy też raczej zależy nam na odcieniu wręcz jaskrawym, ale oznaczającym pobór większej ilości watów. Kolejnym takim parametrem jest, wyrażana w lumenach, moc świetlna. Co ciekawe, energooszczędne źródło światła będzie się wiązało z większą liczbą lumenów, ale też mniejszą liczbą watów w porównaniu do tego nieenergooszczędnego.

Mało kto zdaje sobie również sprawę, że charakteryzując domowe oświetlenie, uwzględnia się także temperaturę barwową, która nie może być ani za wysoka, ani za niska. Zbyt zimna może być po dłuższym czasie bardzo męcząca, a nawet pogarszać nasze samopoczucie, a zbyt ciepła, z kolei, uniemożliwia skupienie oraz powoduje senność.

Żarówki

Wśród żarówek wyróżnia się te halogenowe, klasyczne, świetlówki (tzw. energooszczędne) oraz LED. Klasyczne oraz halogenowe najlepiej oddadzą światło, ale też przyczynią się do wyższych rachunków za energię elektryczną. Żarówki energooszczędne mogą być ”za zimne” (jeżeli weźmiemy pod uwagę temperaturę barwową), zawierają w swoim składzie szkodliwą rtęć, ale będą też najbardziej ekonomiczne. Za najlepsze, zazwyczaj wskazuje się oświetlenie LED, które umożliwia dopasowanie odpowiedniej temperatury barwowej.

Jak widzimy, dobór z pozoru błahego oświetlenia, wcale nie jest rzeczą prostą i oczywistą. Warto tutaj przeanalizować wiele czynników i nie podejmować decyzji zbyt pochopnie.

OLI