Wakacje to idealny czas, aby się odprężyć i zrelaksować. Pomocą służyć może nam w tym nie tylko piękny krajobraz, ale także np. masaż olejkami aromaterapeutycznymi. Olejki eteryczne sprawdzają się jednak nie tylko jako narzędzie odprężenia, ale często można nimi sobie pomóc w nieprzewidzianych wypadkach.

Odpoczynek i aromaterapia

Wybierasz się do absolutnie magicznego miejsca czy na działkę pod miasto? To nie ma znaczenia! Wakacje to ten wyjątkowy czas w roku, kiedy możemy autentycznie odpocząć, zrelaksować się i odpuścić. To także świetny moment na rozpoczęcie przydatnych przez cały rok praktyk – jogi, medytacji, wizualizacji, które pomagają nam zapanować nad stresem, uwolnić się od napięć, lepiej sobie radzić z codziennymi wyzwaniami. Jeśli chcesz maksymalnie odpuścić, pomóc swojemu ciału w odprężeniu, możesz na wakacje zabrać ze sobą np. olejek z drzewa herbacianego, który nie tylko pozwoli lepiej się odprężyć i odciąć od negatywnych myśli, ale także odstraszy owady (komary i kleszcze) oraz łagodzi podrażnienia po ich ukąszeniu. Do relaksującego masażu możesz wykorzystać także olejek sandałowy. Jeśli chcesz zadbać o jeszcze lepszy klimat w pomieszczeniu, możesz zabrać ze sobą dyfuzor lub samodzielnie wykonać mieszanki do rozpylania – sięgnij po olejek z bergamotki (przyda się na pierwsze dni wyjazdu, kiedy jeszcze trudno ci odpuścić) lub grejpfrutowy (który pozytywnie nakręca do życia). Olejki eteryczne mają moc, którą w wakacje możesz uwolnić z podwójną siłą.

Na rany mniejsze i większe

W wakacyjnej apteczce nigdy nie powinno zabraknąć środków na nieprzewidziane wypadki. O zranienie lub oparzenie przy wakacyjnym szaleństwie naprawdę nie jest trudno. Tutaj z pomocą przyjdzie ci olejek lawendowy, który nie tylko sprzyja szybszemu zabliźnianiu się ran, łagodzi stan zapalny, lecz także przyczynia się do zmniejszenia widoczności blizny. Odpowiednio stosowany może cię uchronić przed pojawieniem się trwałych śladów po wakacyjnych szaleństwach.

Zadbaj o czystość

Nocujemy w różnych miejscach, nie zawsze jesteśmy 100% pewni higienicznej czystości pomieszczeń czy toalet, do których wchodzimy. W takim przypadku warto mieć ze sobą olejek o silnym działaniu dezynfekcyjnym. Przed wyjazdem można przygotować autorską mieszankę z olejków eterycznych. Do odkażania powierzchni z bakterii świetnie nadają się m.in.:

  • olejek cytrynowy,
  • olejek pomarańczowy,
  • olejek z drzewa herbacianego
  • olejek cynamonowy,
  • olejek lawendowy.

Możesz wypróbować także mocniejsze olejki: tymiankowy, z oregano czy rozmarynowy. Wiemy jednak dobrze, że nie wszyscy są fanami „zielnych” zapachów. Można natomiast łączyć je z cytrynowymi zapachami, które świetnie sprawdzają się jako nośnik dla mocniejszych zapachów i nieco je osłabiają. Odkażanie możesz przeprowadzić zarówno przez dyfuzowanie olejków. Rozcieńczając olejki w occie, przygotujesz także mieszankę do przecierania powierzchni.

Materiał partnera