Zaczniemy od truizmu, że salon jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu czy domu. Ważna jest jego funkcjonalność, ale też estetyka. Obecnie bardzo modny jest styl loft i w dzisiejszym wpisie doradzimy Wam, jak zaaranżować taką przestrzeń w minimalistycznym wydaniu. Dzięki temu stylowi Wasz salon będzie prezentował się niczym nowojorski loft, który jest synonimem luksusu.

Mniej znaczy więcej, czyli kwintesencja stylu loft

O minimalistycznym stylu loft można powiedzieć wiele i to wiele dobrego. Wszak rzeczywiście ma to coś. Zatem wnętrze urządzone w myśl jego zasad będzie niebanalne, eleganckie, ale też nie będzie przerysowane. Można powiedzieć, że kwintesencją tego stylu jest zdanie „mniej znaczy więcej”. Wszystkie elementy takie jak meble loft powinny być dobrze przemyślane. Ważne są też dodatki, ale w żadnym wypadku ich nadmiar nie jest wskazany. Na pewno zaletą salonu w stylu loftowym jest fakt, że tworzy się niezwykle ergonomiczną, ale i przestrzenną całość, co kojarzy się z luksusem, ale i wolnością. W rezultacie spędzanie czasu w takim wnętrzu będzie bardzo przyjemne. Tutaj musimy wspomnieć też o surowym klimacie i neutralnej kolorystyce, które są też wyznacznikami stylu loft. Do tego kluczowe znaczenie ma wykończenie ścian. W nowojorskich loftach, które często powstały w miejscu starych fabryk można dostrzec jeszcze widoczne rury czy niezabudowane instalacje hydrauliczne, ale tego akurat lepiej sobie oszczędzić.


Zacznijmy od nowoczesnych mebli do salonu – jakie wybrać?

Styl loft jest surowy i minimalistyczny i to fakt niezaprzeczalny. Nie można się więc dziwić, że takie też powinny być meble. Zatem należy postawić na nowoczesne meble do salonu. Najlepiej wybrać modele będące kwintesencją surowości, elegancji i piękna, czyli te wykonane ze stali, która jest podstawą i została połączona z blatem – rzecz jasna z drewna. Widoczne na powierzchni słoje oraz sęki dodają całości jeszcze więcej unikalnego charakteru, tworząc przy tym wyjątkowy rysunek drewna, który jest nie do podrobienia. W salonie świetnie będzie prezentować się półka typu drabina, ale i komoda z geometryczną podstawą. A jeżeli macie jeszcze sporo miejsca, to postawcie na wiszące półki z drewnianą podstawą. Tutaj polecamy Wam także neutralną i naturalną kolorystykę. Stalowa podstawa i naturalne drewno to wręcz must have. Oczywiście czas wybrać mebel wypoczynkowy i tutaj także nie trzeba daleko szukać i świetnie sprawdzi się narożnik w kształcie litery „L”. A jeżeli wybierzecie model rozkładany, to w razie przybycia gości, salon może pełnić też rolę pokoju gościnnego, jeżeli takowego nie posiadacie. Ponadto taka aranżacja sprawdzi się nawet w kawalerce. Wracając jeszcze do mebli, czas wybrać stolik i znowu zasada nadrzędna się jak najbardziej sprawdza, czyli mniej znaczy lepiej, a więc może być mały z dwoma drewnianymi blatami, na linearnych, stalowych nóżkach.


Nieco piękna w iście surowym i minimalistycznym wydaniu, czyli jak wybrać dodatki?

Na tym etapie warto pomyśleć już o dodatkach i tych nie powinno być dużo, lecz powinny być dobrze przemyślane. Na pewno lustra w metalowych, postarzanych ramach świetnie będą się prezentować. Ale mają jeszcze jedną dużą zaletą, a dokładnie optycznie powiększają przestrzeń. Warto też wybrać osłonki na donice – rzecz jasna także metalowe. Ale dekoracje możecie też wykonać samodzielnie i będą rzeczywiście niebanalne. Wystarczy tylko lustro bez ramy, klej i sporo spinaczy metalowych. Trzeba tylko je przykleić, nie zachowując przy tym żadnej dokładności czy precyzji. A efekt przerośnie Wasze oczekiwania.

O ścianach krótko i na temat

Duże znaczenia ma wykończenie ścian. Na pewno należy wybierać matowe kolory. Dobrze sprawdzają się odcienie szarości, ale i stali. Do tego nieco bieli nie zaszkodzi. Na jednej ze ścian warto przykleić kamień dekoracyjny w formie surowej cegły. Alternatywą dla niego jest cegła z rozbiórki, pochodząca z budynków z przełomu XIX i XX wieku. A jeżeli chcecie pójść na łatwiznę, to polecamy po prostu tapetę imitująca czerwoną cegłę – i w tym przypadku efekt będzie dobry.

Koniecznie skorzystajcie z naszych rad, a Wasz salon stanie się luksusowym loftem, nawet jeżeli Wasze mieszkanie mieści się w dużym blokowisku. Jeżeli cenicie styl, elegancję, surowość i brak przerostu formy nad treścią, to będzie idealny wybór.

Materiał partnera