W niektórych sytuacjach życiowych niezbędne staje się podniesienie poziomu bezpieczeństwa we własnym domu poprzez wymianę zamka. Nie zawsze jednak trzeba od razu wymieniać cały mechanizm! W wielu przypadkach, takich jak zgubienie czy kradzież kluczy bądź zmiana lokatora, całkowicie wystarczająca jest wymiana wkładki w drzwiach. Sprawdź, w jaki sposób ją przeprowadzić i czy warto wezwać na pomoc specjalistów!

Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Wkładka do drzwi stanowi element mechanizmu zamkowego, do którego wkłada się klucz w celu jego otworzenia. Gdy potrzebujemy zabezpieczyć nasze mieszkanie czy dom, nie zawsze musimy decydować się na montaż nowego zamka. Można także zdecydować się na wymianę samej wkładki. W jaki sposób tego dokonać?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że potrzebne są do tego odpowiednie narzędzia. Niezależnie od tego, czy będzie to wymiana wkładki Dierre, Gerda, Keso czy innego producenta, konieczny jest precyzyjny sprzęt, którym w bezpieczny sposób zdemontujesz stary element, a w jego miejsce umieścisz kolejny.

W jaki sposób wymienić wkładkę? W pierwszym kroku należy najpierw wyjąć wkładkę, odkręcając śrubę mocującą wkład, które znajduje się na przedzie zamka. Następnie należy włożyć klucz do wkładki i przekręcić go o 45 stopni w prawo, a później w lewo, co umożliwi wyjęcie elementu. Następnie należy umieścić nową wkładkę, wykonując podobne ruchy co przy demontażu, jednak w odwrotnej kolejności, co oznacza włożenie klucza do zamka i obród o 45 stopni w prawo, a następnie umieszczenie wkładu w zamku. Na końcu należy odpowiednio dokręcić śruby mocujące wkładkę. Zakończeniem prac powinno być z kolei sprawdzenie czy zamek działa w prawidłowy, płynny sposób.

Jak dobrać rozmiar wkładki?

Wymiana wkładki w drzwiach wymaga zakupu odpowiedniego mechanizmu. Bardzo istotne jest dokonanie pomiarów starej wkładki, ponieważ nowa powinna idealnie pasować w pozostawione po demontażu poprzedniej miejsce. Pomiarów dokonuje się po wyjęciu wkładki w drzwiach, sprawdzając zarówno stronę wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Wymiar wkładki składa się bowiem z dwóch liczb podawanych w milimetrach np. 30/35 mm.

Wymiana wkładki w drzwiach – dlaczego warto wezwać ślusarza?

Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że wymiana wkładki w drzwiach to proste zadanie, któremu sprosta każdy, nie jest to do końca zgodne z rzeczywistością. Przede wszystkim konieczne jest posiadanie specjalistycznych narzędzi, które umożliwią montaż nowego mechanizmu. Dodatkowo niezbędna jest wiedza techniczna z zakresu ślusarstwa. Z tego powodu samodzielna wymiana wkładki nie zawsze jest dobrym pomysłem. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wezwanie fachowców, a najlepszych z nich znaleźć można w Pogotowiu zamkowym Gliwice https://www.pogotowie-zamkowe-gliwice.pl/ Wezwani do wymiany wkładki ślusarze zajmą się wykonaniem usługi w sposób profesjonalny i sprawny, nowe urządzenie zostanie idealnie dopasowane i będzie z całą pewnością działać bez zarzutu. Współpraca z Pogotowiem zamkowym to gwarancja, że nie stracisz czasu i nerwów na samodzielną realizację tego rodzaju zadania.

Materiał partnera zewnętrznego