Jak wybrać filtr powietrza do domu, odpowiedni do tego, by pracował także w sypialni? Wybierając odpowiadający naszym preferencjom, dobry oczyszczacz powietrza, możemy zaskoczyć się ilością modeli, rodzajów oczyszczaczy oraz ich cenami. Z czego wynika tak duża rozpiętość cenowa oczyszczaczy? Filtr powietrza do domu, podobnie jak odkurzacz, wymaga konserwacji i wymiany powierzchni zatrzymującej zanieczyszczenia. Częstotliwość, z jaką należy wymieniać filtry w oczyszczaczu, zależy od tego, jak intensywnie będziemy użytkować sprzęt oraz tego, jak duże zanieczyszczenia powietrza spotykane są w okolicy, w której mieszkamy. Jakość wykonania filtra i samego oczyszczacza również ma znaczenie.

Co rozumiemy przez pojęcie zanieczyszczeń powietrza? Poziom zanieczyszczeń mierzony jest miejscowo przez specjalnie stacje badawcze, których obserwacje możemy odczytać w sieci oraz aplikacjach wskazujących aktualny stan powietrza w naszej okolicy. W dużych miastach, zwłaszcza w okresie zimowym, zanieczyszczenia takie jak spaliny, dym, opary kominów fabrycznych i inne pyły zawieszone w atmosferze utrudniają oddychanie, powodują nasilenie występowania chorób układu oddechowego i ogólne obniżenie odporności organizmu. Zanieczyszczenia te, dostając się do naszego mieszkania, w połączeniu z kurzem i roztoczami, sierścią zwierząt i pyłkami roślin mogą powodować kaszel, katar sienny i występowanie alergii. Te objawy wywołują oczywisty dyskomfort i nierzadko problemy ze snem. Dobry oczyszczacz powietrza, prawidłowo dobrany do wielkości pomieszczenia pomoże nam „uzdatnić” powietrze, którym oddychamy na co dzień w domu, stworzyć atmosferę zdrową dla organizmu, umożliwiającą spokojny sen nam i innym domownikom.

Dlaczego dobór oczyszczacza do wielkości pomieszczeń w domu ma znaczenie? Nawet najlepszy oczyszczacz powietrza nieprawidłowo dobrany swoją wydajnością do wielkości miejsca, w którym ma pracować, nie będzie działał poprawnie. Współczynnik wydajności urządzenia określa, ile razy w ciągu godziny wybrany filtr powietrza do domu jest w stanie oczyścić powietrze wypełniające dane pomieszczenie.  Dobry oczyszczacz powietrza powinien zrobić to minimum raz, ponieważ w innym przypadku jego praca będzie zbyt wolna i niewydajna – zużyta energia elektryczna będzie nieproporcjonalnej do efektu. Wybierając najlepszy oczyszczacz powietrza dla naszych potrzeb, warto znać dokładne wymiary przestrzeni mieszkania, wraz z wysokością pomieszczeń, by prawidłowo obliczyć, czy filtr powietrza do domu spełni nasze oczekiwania.

Najlepszy oczyszczacz powietrza do stosowania przez całą dobę powinien być przede wszystkim cichy, a przynajmniej mieć tak zwany tryb nocny, po którego ustawieniu oczyszczanie powietrza przebiega cicho, a wszelkie podświetlane kontrolki na urządzeniu zostają wygaszone, by nie wytrącać nas ze snu. Niektóre oczyszczacze w trybie nocnym potrafią działać z głośnością zaledwie 20 decybeli, porównywalną z… szeptem.

Odpowiednio dobrany filtr powietrza do domu będzie służył nam przez wiele lat, a dzięki regularnej wymianie filtrów zapewni nam zdrowe oddychanie i spokojny sen, tworząc w sypialni odczuwalnie lekką i przyjemną atmosferę.

Materiał zewnętrzny