Podwyżki cen energii elektrycznej mocno dały się we znaki zarówno przedsiębiorcom, jak i właścicielom gospodarstw domowych. Zużycie prądu w domu lub mieszkaniu można jednak znacząco ograniczyć. Sprawdźmy, jak łatwo można zmniejszyć rachunki za prąd, aby odciążyć nieco budżet domowy.

Energooszczędny sprzęt AGD i RTV

Sprzęty elektryczne użytkowane w gospodarstwie domowym pobierają największą ilość energii. Można jednak świadomie dysponować posiadanymi urządzeniami w taki sposób, aby ten pobór zmniejszyć. Rozpocznijmy od zapoznania się ze specyfikacją sprzętu, który posiadamy. Pralka, lodówka, kuchenka mikrofalowa, czajnik, żelazko oraz zmywarka na tabliczkach znamionowych mają umieszczone symbole wskazujące na ich klasę energetyczną. Najbardziej energooszczędna jest klasa A+++ i jeśli sprzęty domowe charakteryzują się takim oznaczeniem, możemy spać spokojnie. Jeśli jednak używamy urządzeń o niższej klasie energetycznej niż A+, czas pomyśleć o ich wymianie. Przyniesie to realne oszczędności w dłuższym okresie rozrachunkowym. Warto pomyśleć również o wymianie żarówek w domu na energooszczędne. Zamontowanie w całym mieszkaniu żarówek energooszczędnych LED pozwoli zaoszczędzić na prądzie nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Tryb czuwania w urządzeniach elektrycznych kosztuje

Z reguły nie zwracamy uwagi na czerwone światełka czuwania, które całymi nocami świecą się w telewizorach, odtwarzaczach, konsolach, kuchenkach mikrofalowych, wieżach hi-fi, czy głośnikach komputerowych, a nawet ładowarkach do telefonu. Te czerwone światełka oznaczają ciągły pobór mocy, ponieważ sprzęt jest w trybie czuwania. Przykładowo dekoder telewizyjny w trybie czuwania może pobierać nawet 25 W, co w skali roku daje kwotę rzędu 100 zł. Warto nadmienić, że jest to tylko jedno z wielu urządzeń, które nieużywane nie zostaje odłączone od gniazdka. Opcja „stand by” jest co prawda wygodna, ponieważ nie trzeba za każdym razem załączać i odłączać sprzętu od gniazdka, jednak po głębszym namyśle z pewnością dojdziemy do wniosku, że części  urządzeń nie używamy nawet tygodniami i warto na ten czas odłączyć urządzenie od prądu. Pamiętajmy również o odłączaniu na noc listw zasilających do komputerów i laptopów.

Zmiana sprzedawcy prądu lub taryfy

Często z powodu przyzwyczajenia i uniknięcia formalności, nie rozważamy zmiany dostawcy prądu. To błąd, ponieważ może okazać się, że inna firma może zaproponować korzystniejsze stawki opłat za energię elektryczną. Warto zebrać i porównać informacje o stawkach od kilku dostawców, ponieważ efekt może bardzo zaskoczyć nawet najbardziej wątpiącego w różnice użytkownika. Zwróćmy również uwagę na oferowane przez dostawcę energii taryfy. Dostosowanie właściwej taryfy do godzin aktywności przyniesie wymierne oszczędności. W przypadku kilkugodzinnego pobytu poza domem w ciągu dnia doskonale sprawdza się taryfa „dzień-noc”.

Dobre nawyki odłączania od prądu nieużywanego sprzętu, gaszenia zbędnego w danym momencie oświetlenia w połączeniu z wymianą urządzeń elektrycznych na energooszczędne z pewnością przyniosą wymierne efekty w postaci niższych rachunków za prąd.

DKR