Odświeżenie ścian nową farbą radykalnie zmienia styl naszego domu, szczególnie jeśli decydujemy się na nowy kolor. Malowanie nie należy do trudnych prac, dlatego sporo osób decyduje się na samodzielne zadbanie o wygląd swoich ścian. Niestety często powielane błędy psują finalny efekt i zmuszają do dodatkowej pracy. Których z nich należy najbardziej się wystrzegać?

Źle dobrane pędzle

Jeśli kiedykolwiek sam złapiesz za pędzel i kubełek z farbą, sprawdź czy wybrałeś odpowiednie narzędzie do zamierzonej pracy. Nakładanie farby lateksowej na bazie wody przy pomocy pędzla z naturalnego włosia spowoduje jego wiotkość, co sprawi, że farba nie będzie mogła być skutecznie rozprowadzona po ścianie. Do pracy z farbami lateksowymi należy używać pędzli syntetycznych, wykonanych z nylonu lub poliestru. Pędzle z naturalnego włosia lepiej sprawdzą się przy farbach na bazie oleju.

Złe użycie taśmy malarskiej lub jej brak

Do uzyskani czyste linii i wyraźnych krawędzie, niezbędna będzie taśma malarska. Taśma zapewnia możliwość profesjonalnego wykończenia i estetycznego rezultatu. Należy jednak pamiętać, że taśma malarska pozostawiona na danej powierzchni przez dłuższy czas może spowodować złuszczenie się farby przy próbie jej usunięcia. Zaleca się, aby zdjąć ją po godzinie od zakończenia malowania.

Nieuwzględnienie pogody

Farby nie lubią ekstremalnych temperatur i nie zachowują się dobrze, gdy zostaną na nią poddane w czasie malowania. Jeśli planujesz przeprowadzić prace malarskie, upewnij się, że jesteś świadomy przewidywanej pogody. Wysoki poziom wilgotności może spowolnić czas schnięcia farby na bazie wody, a mroźne temperatury utrudnią równomierne wysychanie, będąc przyczyną pęknięć i łuszczenia. W czasie upałów gorące powietrze może sprawić, że farba wyschnie zbyt szybko, czego skutkiem będzie nierówne wykończenie lub pojawienie się pęcherzyków.

Niezadbanie o przygotowanie powierzchni

Upewnij się, że ściany są wystarczająco czyste, aby farba i grunt dobrze się na nich trzymały. Umyj je za pomocą mydła malarskiego i wody. Jeśli na ścianie są obecne ubytki, rysy i inne wady, należy wypełnić je masą naprawczą a następnie zeszlifować. Zastosowanie emulsji podkładowej może nie być konieczne, jeśli jedynie odświeżamy kolor i ściana jest w dobrym stanie, jednak w innym przypadku jest to niezbędne. Gdy stara farba zaczyna się już łuszczyć, wymaganym będzie jej całkowite usunięcie przed właściwym przygotowaniem powierzchni. Warto pamiętać również o demontażu kontaktów i wszelkich list dekoracyjnych ze ścian. Usunięcie lub zabezpieczenie mebli także może być konieczne.

Zła technika malowania sufitu

Miejsce w której ściana styka się z sufitem nie pozostawia wiele miejsca na niedokładności, jednak stosunkowo łatwo jest ich uniknąć. Musisz zacząć od pomalowania całej krawędzi sufitu pędzlem, pamiętaj o użyciu taśmy malarskiej. Najlepszym sposobem na pomalowanie reszty sufitu jest użycie wałka malarskiego i podzielenie pracy na sekcje o wielkości 1m2, dzięki temu zadbasz o właściwe schnięcie i możesz najlepiej ocenić swoje postępy, aby uzyskać równomierną powłokę.

SPA