Najpopularniejszym dziś modelem rodziny jest 2+2, czyli rodzice i dwójka dzieci. W związku z tym standardowe mieszkania często projektowane są właśnie z myślą o tego typu lokatorach. Jednak są pewne aspekty, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, gdy para posiada dwójkę dzieci i chciałaby kupić bądź wynająć lokum. Sprawdzamy, co jest kluczowe przy wyborze mieszkania.
Nie tylko metraż
Głównym aspektem, na który zwraca uwagę każdy poszukujący nowego mieszkania, jest jego metraż. Niektórzy pomimo, że mieszkają sami, wolą większe przestrzenie, inni zaś preferują kawalerki. W przypadku dwójki dzieci wymagania znacząco rosną i konieczne staje się mieszkanie przynajmniej średniej wielkości, to znaczy mające około 50-60 metrów kwadratowych. Taka powierzchnia pozwoli pomieścić wszystkie potrzebne rzeczy, a także zachować nieco wolnej przestrzeni.
Ważny jest jednak nie tylko metraż, ale i rozkład pomieszczeń. W przypadku nowych mieszkań zwykle można niemal dowolnie ustawić pokoje, jednak problem pojawia się w momencie, gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego. Powinno ono posiadać przynajmniej trzy pokoje, przy czym zaaranżowanie ich zależy już od decyzji właścicieli.
Najlepszym, choć nieco droższym rozwiązaniem jest mieszkanie czteropokojowe, w którym swobodnie można zaaranżować pomieszczenia na pokoje dla dzieci, salon i sypialnię. W przypadku trzech pokoi z jednego pomieszczenia trzeba zrezygnować i zwykle albo dzieci mieszkają w jednym pokoju albo rodzice oddają im swoją sypialnię. Jeśli mamy syna i córkę – prędzej czy później niezbędne okażą się osobne pokoje. Warto pomyśleć o tym zawczasu.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, aby kuchnia była w miarę przestronna – ostatecznie przyjdzie nam gotować dla całkiem sporej rodziny. Ostateczna aranżacja zarówno pokoi, jak i pozostałych pomieszczeń należy jednak do właścicieli mieszkania, a obecne rozwiązania pozwalają na wiele ciekawych i praktycznych kombinacji.
Mieszkanie i okolice
Mając dzieci przy wyborze mieszkania należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd zewnętrzny. Bardzo ważna jest również okolica, w której znajduje się lokum. Przede wszystkim powinno być ono położone blisko szkoły, przedszkola lub żłobka w zależności od tego, w jakim wieku są dzieci. Dobrze, gdy niedaleko mieszkania znajdują się przystanki autobusowe, z których dziecko będzie mogło przedostać się na drugi koniec miasta, jeśli zajdzie taka potrzeba. Pamiętajmy, że choć mieszkania na uboczu zyskują coraz większą popularność, będziemy musieli pamiętać o podwożeniu wszędzie naszej młodzieży. Do momentu usamodzielniania się naszych dzieci w kwestii transportu, a więc uzyskania prawa jazdy i własnego auta, albo sami będziemy musieli je odwozić, na przykład do szkoły albo będą musieli umiejętnie korzystać z ograniczonego dostępu do komunikacji miejskiej. Okolica mieszkania powinna być przyjemna dla oka i ucha, a sąsiedztwo w miarę przyjazne. W przypadku mniejszych dzieci dobrze, gdy w pobliżu znajdują się place zabaw bądź park, gdzie można pójść na spacer po południu.
Gdzie szukać ofert z rynku pierwotnego?
Jeśli nasze wymarzone mieszkanie ma pochodzić z rynku pierwotnego nie musimy śledzić wszystkich inwestycji powstających w danym mieście. Istnieją bowiem wyszukiwarki uwzględniające dane wprost od deweloperów. Jedną z takich stron jest https://obido.pl/app/rynek-pierwotny-wroclaw/. W tego typu wyszukiwarkach możemy uwzględnić niemal wszystkie wymagane parametry (jak na przykład dodatkowe WC, parter z ogródkiem czy z kuchnią do wydzielenia) i znaleźć optymalne dla nas rozwiązanie.
Wybierając mieszkanie dla rodziny z dwójką dzieci należy zwrócić uwagę na jego metraż, rozstawienie pomieszczeń, ale i na okolicę i całą infrastrukturę. Rodzina powinna jeszcze przed zakupem wyznaczyć priorytety, bowiem jednym marzy się mieszkanie blisko udogodnień, inni zaś wolą zaciszne peryferie.
OLI