Szukający ciekawych rozwiązań do nowoczesnych wnętrz coraz częściej spoglądają na mozaikę ceramiczną. Daje ona ogromne możliwości aranżacyjne. Jakie są jej zalety i wady?

Mozaiki są ponadczasowym rozwiązaniem, które pomimo zmieniających się trendów, goszczą w wielu wnętrzach urozmaicając je i dodając charakteru. Jeszcze niedawno przodującym materiałem były mozaiki szklane, teraz coraz większą popularnością cieszy się mozaika ceramiczna. Co warto o niej wiedzieć?

Zalety mozaiki ceramicznej

Bez zwątpienia największą zaletą mozaiki ceramicznej jest bogactwo wzorów i kolorów. Niezależnie od tego, jaki kolor dominuje na ścianie, w jakim stylu są meble i dodatki, możemy wybrać taką mozaikę, która wkomponuje się idealnie. Tradycyjna mozaika powstaje poprzez połączenie ze sobą małych kwadracików. Jednak jeśli szukamy designerskiej i oryginalnej propozycji, bez trudu znajdziemy mozaikę złożoną z kwadracików, Mającą bardziej finezyjną postać arabeski lub rybiej łuski. Dzięki temu nowoczesna kuchnia zyska dodatkowego charakteru.

Drugim powodem skłaniającym nas do włączenia jej w aranżację kuchni może być to, że mozaikę łatwo utrzymać w czystości. Najczęściej układa się ją na ścianie w okolicy stołu, albo w przestrzeni między blatem a szafkami wiszącymi. Zatem tam, gdzie bardzo łatwo o różnego rodzaju zabrudzenia. Idąc tym tropem, na uwagę zasługuje fakt, że ceramika jest trwała i odporna na temperaturę i wilgotność, z którą podobnie jak w przypadku łazienki, mamy do czynienia w kuchni. Można zatem powiedzieć, że mozaika ceramiczna będzie pełnić funkcje ochronne – skutecznie zabezpieczy ściany przed wilgocią i trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

Niewątpliwie zaletą jest także montaż. Pięknie ułożony wzór składa się ze zróżnicowanych elementów. Dzięki rozmieszczeniu poszczególnych kostek na siatkach w formie plastrów łatwo jest go układać na ścianach oraz na powierzchniach o nieregularnych lub obłych kształtach.

I na koniec – mozaika ceramiczna jest propozycją bardziej ekonomiczną, niż szklana. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać podobny efekt wizualny w niższej cenie.

mozaika ceramiczna jodełka
Bez zwątpienia największą zaletą mozaiki ceramicznej jest bogactwo wzorów i kolorów | fot.: materiał partnera

Jakie są wady mozaiki ceramicznej?

Tak jak w przypadku pozostałych materiałów wykończeniowych mozaika ceramiczna posiada i swoje wady. Jeśli decydujemy się na mozaikę ceramiczną, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pomimo swojej wytrzymałości jest mniej odporna na urazy mechaniczne niż mozaika szklana. Oprócz tego wykazuje się większą chłonnością niż szkło, a w konsekwencji może się zdarzyć, że z czasem jej kolory nieco wyblakną.

Czy warto decydować się na mozaikę ceramiczną?

Porównując ze sobą wady i zalety mozaiki ceramicznej, nie trudno zauważyć, że tych drugich jest znacznie więcej. Płytki te są uniwersalne i pozwalają na stworzenie oryginalnej aranżacji. Jeśli postawimy na mozaikę wysokiej jakości i od dobrego producenta, wymienionych wyżej wad możemy uniknąć. Poza tym, ewentualne minusy tego rozwiązania, nie będą widoczne natychmiastowo, a po wielu latach eksploatacji.


Materiał partnera zewnętrznego