Poznaj różnice między dwoma najchętniej wybieranymi rodzajami materacy. Jakie są ich zalety i wady?

Materac z pianki termoelastycznej – charakterystyka

Pianka termoelastyczna to materiał o dużej elastyczności, który dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem nacisku i temperatury. Zastosowanie tego rodzaju wypełnienia w materacach zapewnia użytkownikom przyjemne otulenie, a jednocześnie podparcie dla mięśni, stawów i całego ciała. Może się ono odprężyć i zrelaksować przed kolejnym dniem. Materac piankowy to świetna propozycja dla osób borykających się z problemami z krążeniem. Nie powoduje bowiem nadmiernego ucisku na naczynia krwionośne. Dobrej jakości pianka termoelastyczna ma bardzo wysoką trwałość.

Wadą materaca z pianki termoelastycznej jest fakt, że utrzymuje on dość wysoką temperaturę. Nie sprawdzi się w upalne dni lub w przypadku osób, które mocno się pocą. Rozwiązaniem może być materac dwustronny, w którym strona z pianki będzie służyć przez okres jesienno-zimowy.

Kupując materac z pianki termoelastycznej, należy zwrócić szczególną uwagę na dopuszczalną masę użytkownika. Zbyt duży ciężar może doprowadzić do pojawienia się odkształceń.

Kolejną wadą tego typu materaca jest wysoka cena. Dobra jakość i nawet kilkanaście lat gwarancji wiążą się niestety z dużymi kosztami.

Co to jest materac kieszeniowy?

Twórcy materacy kieszeniowych inspirowali się klasycznymi materacami sprężynowymi. Unowocześnili je, przedłużając ich żywotność i znacząco zwiększając komfort użytkowania. Niewielkie sprężyny zostały umieszczone w osobnych kieszonkach, dzięki czemu nie reagują wszystkie na nacisk w dowolnym miejscu materaca, lecz punktowo tylko tu, gdzie działa na nie siła. Taki zabieg sprawił, że dzisiejszy materac kieszeniowy podpiera odpowiednio poszczególne partie ciała. Niezależne działanie sprężyn zapewnia wygodę w łóżku dwuosobowym, bowiem zmiany pozycji jednego partnera nie budzą drugiego.

Materace kieszeniowe charakteryzują się świetną wentylacją. W ich wnętrzu jest przestrzeń, która nie kumuluje nadmiaru ciepła ani wilgoci.

Wśród wad materaca kieszeniowego należy wymienić jego wagę. Przewracanie go na drugą stronę, wynoszenie na taras w celu wywietrzenia, może być kłopotliwe.

Materiał partnera