Wykorzystywanie w pomieszczeniach różnorodnych źródeł światła to gwarancja funkcjonalnej, przyjaznej i atrakcyjnej wizualnie przestrzeni. Dlatego też urządzając mieszkanie warto rozważyć zastosowanie w nim mieszanego oświetlenia, które nie tylko uczyni dane pomieszczenie klimatycznym, ale też przełamie pewną nudę i monotonię aranżacyjną. I właśnie taki trend wydaje się być coraz bardziej popularny – w większości polskich domów oświetlenie składa się bowiem z kilku rodzajów lamp, w tym tych podłogowych. Jakie są ich funkcje, zalety i rodzaje? Oto kilka podstawowych informacji.
Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie podłogowe?
Lampa podłogowa to ten rodzaj oświetlenia, który z jednej strony może stanowić dodatkowe źródło światła, a z drugiej – nadać pomieszczeniu niebanalnego i oryginalnego charakteru. Taki rodzaj oświetlenia charakteryzuje się wieloma zaletami, wśród których trzeba wymienić przynajmniej kilka:
- brak konieczności montażu i instalacji
- mobilność (taka lampa może być przeniesiona w dowolne miejsce)
- możliwość doświetlenia konkretnego miejsca (na przykład kącika czytelniczego)
- sposób na zbudowanie nastrojowego i klimatycznego nastroju
- doskonała opcja na zerwanie z monotonią wnętrza
- możliwość ukrycia pewnych wad pomieszczenia, a jednocześnie – wyeksponowania jego zalet
- doskonałe rozwiązanie w przypadku konieczności wydzielenia w pomieszczeniu stref funkcjonalnych
- stosunkowo niewielki koszt zakupu i utrzymania
- szansa na podkreślenie indywidualnego charakteru wnętrza
- obecność dodatkowych funkcji (na przykład praktyczny ściemniacz, który pozwala dostosować siłę i natężenie światła do potrzeb i okoliczności).
Dodatkowo – co także warto podkreślić – oświetlenie podłogowe występuje w różnych wzorach, formach i kolorach. Urządzając przestrzeń możemy wybrać lampę w określonym stylu (na przykład skandynawskim, retro, glamour lub na wskroś nowoczesnym i industrialnym), w różnorodnym kolorze (na przykład lampa podłogowa czarna, szara, pomarańczowa, wielokolorowa i jakakolwiek inna) i w bardzo zróżnicowanych kształtach i formach. Tak naprawdę każdy może zadecydować, co mu jest najbardziej potrzebne i co mu się najbardziej podoba.
Rodzaje oświetlenia podłogowego
Oświetlenie podłogowe jest dostępne w przeróżnych opcjach – co niewątpliwie jest jego ogromną zaletą. Dzięki temu szansa dobrania go do stylu pomieszczenia, potrzeb czy indywidualnego gustu jest bardzo duża. Wśród wyróżniających się lamp stojących na podłodze warto wymienić:
- lampy z abażurami, które w delikatny sposób rozpraszają światło i dzięki temu zapewniają intymność i romantyczny nastrój
- lampy strzeliste, które z jednej strony dają sporo światła, a z drugiej strony zapewniają oryginalną grę światła i cieni
- lampy o kosmicznych wzorach, które często powstają w pojedynczych egzemplarzach (na przykład lampy w kształcie kosmicznych spodków)
- lampy witrażowe, które mieniąc się tworzą bajkowy klimat, a jednocześnie ocieplają wnętrze i sprawiają, iż nawet najbardziej nowoczesne i surowe pomieszczenie nie wygląda na tak bardzo sterylne
- lampy metalowe, które mogą wydawać się proste, sztywne i mało ciekawe, ale tak naprawdę dodają pomieszczeniu nieco elegancji i sporą dawkę oryginalności (na przykład lampa z metalowymi drutami, na końcach których znajdują się małe żarówki lub lampa z wygiętą nóżką i abażurem zawieszonym na drucie)
- lampy z nietypowymi abażurami, które są wykonane z różnorodnych materiałów, a swoim kształtem nawiązują do najbardziej fantazyjnych wzorów.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest oświetlenie podłogowe, które na pierwszy rzut oka przypomina lampę wiszącą. Taki efekt uzyskuje się dzięki licznym żarówkom, które w swobodny sposób zwisają ku dołowi.
Oświetlenie podłogowe to doskonałe uzupełnienie lamp sufitowych. Jeśli poświęcimy chwilę na jego odpowiedni dobór, doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu i świetnie uzupełni dowolną aranżację.
Materiał partnera