Kwiaty w naszych domach pełnią bardzo istotną funkcję. Nie tylko stanowią ozdobę pomieszczeń podkreślając ich charakter, ale też mają za zadanie filtrować i oczyszczać powietrze. Wszystko po to, by mieszkało się przyjemnie. Podpowiadamy, które gatunki sprawdzą się najlepiej w Twoim mieszkaniu.

Kwiaty w sypialni – czy to dobry pomysł

Często możemy spotkać się z opinią, że w pomieszczeniu, w którym śpimy nie powinniśmy umieszczać roślin, ze względu na nadmierny pobór tlenu i wytwarzanie dwutlenku węgla, co w rezultacie pogarsza jakość snu. Twierdzenie to nie do końca jest prawdą, ponieważ rośliny nie działają aż tak silnie, a  wśród kwiatów doniczkowych znajdziemy gatunki podlegające odwrotnej fotosyntezie. Oczyszczają one powietrze zapobiegając rozwojowi grzybów i pleśni we wnętrzach i oddają do pomieszczenia tlen. W aranżacji naszych mieszkań, a w szczególności sypialni warto zatem znaleźć miejsce na kilka doniczek z kwiatami. Dzięki temu nie tylko urozmaicimy wystrój, ale też zadbamy o nasze zdrowie i poprawimy komfort przebywania w domowym zaciszu.

Odmiany kwiatów poprawiające jakość snu

Wśród propozycji roślin doniczkowych nadających się do sypialni szczególnie godne polecenia są min. znany i lubiany Aloes drzewiasty ’Aloe arborescens’, Kaktus wielkanocny 'Rhipsalidopsis gaertneri’, czy Bluszcz pospolity ’Green ripple’Prócz tego, ze filtrują i oczyszczają powietrze pochłaniając nocą dwutlenek węgla i oddając w zamian tlen, mają również walory estetyczne dzięki ozdobnym liściom.

zigocactus kaktus bożonarodzeniowy z czerwono białymi kwiatami na szarym tle
Jeżeli zależy nam na ożywieniu wnętrza kwitnącymi roślinami, warto postawić na gatunki takie jak Kaktus bożonarodzeniowy | fot.: stock.adobe.com

Jeżeli zależy nam na ożywieniu wnętrza kwitnącymi roślinami, warto postawić na gatunki takie jak Kaktus bożonarodzeniowy ’Zygocactus’, tworzący piękne różowe lub czerwone (w zależności od odmiany), drobne kwiaty. Ciekawą propozycją jest Skrzydłokwiat ’Spathiphyllum’, który nie tylko nawilża powietrze, ale również rewelacyjnie rozprawia się z toksynami. Pochłania między innymi formaldehyd, aceton, czy benzen. Obficie kwitnącym gatunkiem jest także Skrzydłokwiaty ’Wallisa’. Roślina ta co roku będzie zachwycać nas intensywnym kwitnieniem.

skrzydłokwiat na szarym tle
Ciekawą propozycją jest Skrzydłokwiat 'Spathiphyllum’, który nie tylko nawilża powietrze, ale również rewelacyjnie rozprawia się z toksynami | fot.: stock.adobe.com

Aranżujemy sypialnię uwzględniając w niej rośliny doniczkowe

Wybierając miejsce dla roślin warto kierować się przede wszystkim warunkami jakie preferują. Zatem Kaktus bożonarodzeniowy postawimy na parapecie okna, by otrzymał odpowiednią ilość światła do kwitnienia, natomiast Skrzydłokwiat świetnie poradzi sobie w miejscu zacienionym. W niewielkich pomieszczeniach optymalną liczbą roślin będą 1-2 egzemplarze. Tyle w zupełności wystarczy by oczyścić i nawilżyć powietrze. W przestronnych sypialniach możemy pozwolić sobie na kilka sztuk więcej, najważniejsze jednak, by zachować umiar.

Być może właśnie urządzamy nowy dom lub chcemy odmienić wygląd mieszkania. Bez względu na to na jakim etapie jesteśmy, warto pokusić się o urozmaicenie w postaci kwiatów w doniczkach. Wśród rozmaitych odmian i gatunków z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, od kwitnących kaktusów, przez mięsiste sukulenty w postaci znanych aloesów, po wijący się bluszcz. Nie którąkolwiek z wymienionych propozycji się zdecydujesz, możesz mieć pewność, że powietrze w Twoim domu będzie oczyszczone, a Ty będziesz mógł cieszyć się swoim zaciszem oddychając pełną piersią.


MKO