Osoby mające negatywną historię kredytową często pytają o kredyt gotówkowy bez BIK. Zależy im bowiem na tym, by instytucja udzieliła im finansowania bez sprawdzania bazy, w której widnieją informacje na temat ich opóźnień w spłacie innych zobowiązań.

Z Biura Informacji Kredytowej korzystają dzisiaj wszystkie banki udzielające kredytów gotówkowych (https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe)  – czy zatem jest możliwe zaciągnięcie pożyczki bez BIK?

Czy jest możliwy kredyt gotówkowy bez BIK w banku?

Już na początku możemy wyjaśnić, że kredyt gotówkowy bez BIK jest niedostępny w żadnym banku w Polsce. BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która została stworzona właśnie przez banki w celu zbierania danych na temat kredytobiorców. Jest to rejestr, w którym odnotowane są wszystkie nasze zobowiązania kredytowe, a także informacje na temat tego, jak je spłacamy.

Banki korzystają z tej bazy głównie po to, by właściwie oszacować ryzyko udzielenia klientom kredytów. Jeśli historia kredytowa w BIK danego klienta świadczy o tym, że jest on rzetelny w spłacie zobowiązań, banki chętnie udzielą mu pożyczki. Jeżeli natomiast z rejestru wynika, że klient ma przeterminowane zadłużenie, jest to dla banku podstawa do tego, by odmówić mu finansowania.

Sprawdzanie historii kredytowej w BIK jest ważnym elementem całego procesu badania zdolności kredytowej klienta ubiegającego się o kredyt w banku. Do badania takiej zdolności zobowiązują banki przepisy m.in. Prawo bankowe, a także rekomendacje KNF, które narzucają bankom sposób zarządzania ryzykiem kredytowym.

Mówiąc krótko – banki nie udzielają kredytów gotówkowych bez BIK. Jeśli więc masz negatywną historię kredytową, musisz się liczyć z tym, że Twój wniosek o kredyt będzie odrzucony przez bank.

Kredyt gotówkowy bez BIK – jaka jest alternatywa?

Z usług Biura Informacji Kredytowej korzystają wszystkie banki, ale także SKOK-i. Korzystają również instytucje pożyczkowe, ale nie wszystkie. Firmy pozabankowe nie podlegają ustawie Prawo bankowe, a więc mogą znacznie swobodniej określać zasady oceny zdolności kredytowej swoich klientów. Do oceny takiej także są zobowiązane – przepisami Ustawy o kredycie konsumenckim, które są jednak bardzo ogólne.

Jeśli zatem interesuje Cię kredyt gotówkowy bez BIK, musisz poszukać podobnych produktów na rynku pozabankowym. Konkretnie będą to pożyczki bez BIK, które pod wieloma względami są podobne do kredytów gotówkowych, ponieważ możesz za ich pomocą:

  • pożyczyć pieniądze na dowolny cel,
  • zaciągnąć zobowiązanie bez zabezpieczeń i na podstawie dość prostych formalności,
  • pożyczoną kwotę spłacać w ratach (chyba że skorzystasz z krótkoterminowej chwilówki).

To, co różni pożyczki pozabankowe od produktów bankowych, to przede wszystkim:

  • są dostępne w niższych kwotach (w banku pożyczysz nawet 300 tys. złotych, w firmie pozabankowej oferującej pożyczki bez BIK maksymalnie 10-20 tys. zł),
  • są droższe od kredytów (mają wyższe RRSO),
  • są znacznie prostsze – można je zaciągnąć nawet przez Internet na sam dowód osobisty, czyli bez konieczności przedstawiania zaświadczeń o dochodach.

Należy pamiętać, że pożyczki bez BIK proponują tylko niektóre firmy pozabankowe. Część z nich nie korzysta nie tylko z usług Biura Informacji Kredytowej, ale także z rejestrów dłużników. Z tego względu, jeśli potrzebny Ci kredyt gotówkowy bez BIK i KRD, znajdziesz go również na rynku pozabankowym.

Jak wziąć kredyt gotówkowy bez BIK online?

Najłatwiej znaleźć kredyt gotówkowy online bez BIK, ponieważ większość firm pozabankowych świadczy swoje usługi właśnie za pośrednictwem Internetu. Co więcej, na wielu stronach o tematyce finansowej są prezentowane listy i rankingi pożyczek online, często także z informacjami dotyczącymi tego, czy dany pożyczkodawca korzysta z BIK, KRD i innych baz. Podczas wybierania firmy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na podstawowe parametry oferowanych pożyczek (dostępne kwoty i okresy spłaty), koszty zaciągnięcia zobowiązania, a także warunki udzielania finansowania.

Samo wnioskowanie o pożyczkę bez BIK online jest bardzo proste. Z reguły wystarczy zarejestrować się w serwisie pożyczkowym, wypełnić formularz wniosku na stronie internetowej oraz potwierdzić swoją tożsamość np. za pomocą przelewu weryfikacyjnego w symbolicznej wysokości jednego grosza.

Coraz więcej firm stosuje zautomatyzowane sposoby weryfikacji wniosków, dlatego na decyzję o przyznaniu pożyczki trzeba czekać często nie dłużej niż kilka minut. Pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje zazwyczaj także natychmiastowym przelewem środków na konto bankowe klienta.

Szybki kredyt gotówkowy bez BIK dostępny na rynku pozabankowym to dobry sposób na pozyskanie dodatkowych środków przez osoby zadłużone i mające negatywną historię kredytową. Firmy udzielające takich pożyczek łagodniej oceniają sytuację finansową klientów niż banki i często nie sprawdzają baz. Jednak na podstawie tak uproszczonych formalności można pożyczyć jedynie niewielką sumę pieniędzy – często nie więcej niż kilka tysięcy złotych. Warto też pamiętać, że pożyczki bez BIK są zazwyczaj droższe nie tylko od kredytów bankowych, ale także od zwykłych chwilówek.


Materiał partnera zewnętrznego