Dziś nie wyobrażamy sobie właściwie życia bez sprzętu AGD. Niektóre z nich w znacznym stopniu ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Dziś właściwie w każdym domu znajdziemy pralkę automatyczną. Te współczesne wyposażone są w wiele przydatnych udogodnień. Jakie funkcje powinna mieć współczesna pralka? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru urządzenia? Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas zakupu? Na to i na kilka innych pytań odpowiada artykuł.

W jakie funkcje powinna być wyposażona pralka automatyczna?

Jak wiadomo na rynku możemy znaleźć mnóstwo pralek, wybór najbardziej optymalnej jest często dość trudny. Z reguły dzielimy je na wolnostojące, do zabudowy, ładowane z góry bądź z przodu, służące do prania lub pralkosuszarki. Istnieje wiele funkcji, które powinny mieć pralki. Z pewnością powinna mieć możliwość opóźnienia startu. Działa to na takiej zasadzie, że wcześniej ustalamy dokładną godzinę, o której rozpocznie się pranie. Konieczna jest możliwość podstawowych parametrów, takich jak temperatury wody czy też prędkości wirowania. We wszystkich nowoczesnych modelach znajdziemy zabezpieczenie przed dzieckiem, a także możliwość dostosowania poszczególnych parametrów w przypadku mniejszej ilości prania. Przydatną funkcją jest również pranie bez zagnieceń, dzięki czemu prasowanie staje się znacznie łatwiejsze. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się być pranie bąbelkowe i parowe. Niektóre modele umożliwiają połączenie się zdalnie, z poziomu smartfona, co z pewnością jest imponujące i przydatne.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, podczas wyboru modelu?

Na początku powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wymiary, a także rodzaj montażu. Kolejnym aspektem jest to czy pralka ładowana jest od góry, czy od boku, gdyż może mieć to znaczenie, jeśli chodzi o oszczędność miejsca. Dodatkowo warto skupić się na tym, jaką pojemność ma wsad. Powinniśmy ją odpowiednio dobrać, w zależności od tego, ilu domowników będzie z niej korzystać. Ważna jest klasa energetyczna, jeśli jest to A+++ można być pewnym, że nie będzie nas to kosztowało dużo energii elektrycznej. Niezwykle istotna jest także głośność urządzenia, oczywiście im jest ona niższa tym lepiej. Jeśli decydujemy się na możliwość sterowania za pomocą telefonu, dopasowanie do smartfona okaże się bardzo istotne. Dodatkowo możemy sprawdzić moc urządzenia i roczne zużycie prądu, co wbrew pozorom także może mieć dość duże znaczenie.

Najczęściej popełniane błędy podczas zakupu

Kupując pralkę automatyczną bardzo często wybieramy najtańszy model. Nic w tym dziwnego, gdyż jak wiadomo, każdy chce zaoszczędzić fundusze. Jednakże zakup taniej pralki z niską klasą energetyczną nie jest dobrą decyzją, ze względu na to, że zapłacimy znacznie wyższe rachunki za prąd, co z pewnością nie będzie dla nas korzystne. Nie ma sensu dopłacać też za funkcje, których prawdopodobnie nigdy nie użyjemy- jest to strata naszych pieniędzy. Musimy też pamiętać o tym, aby wybrać idealny rozmiar, a także optymalną pojemność. Dodatkowo dużym błędem jest zakup pralki, bez możliwości przedłużenia gwarancji.

Wybór odpowiedniej pralki powinien być dobrze przemyślany, gdyż pochopna decyzja może kosztować nas dużą ilość gotówki. Warto odpowiednio się zastanowić i na podstawie dokładnych argumentów zdecydować się na dany model.

MJA