Drzwi zewnętrzne do domu to inwestycja na wiele lat, dlatego warto wybrać model zapewniający odpowiednią izolację termiczną i akustyczną, a przy tym trwały. Dobrą propozycją dla osób poszukujących rozwiązania na długie lata będą drzwi metalowe.

Drzwi metalowe – jakie są ich wady i zalety?

Drzwi zewnętrzne wykonywane są z różnych materiałów – drewna, aluminium, stali, włókna szklanego lub PCV. Nierzadko też producenci stolarki drzwiowej mają do zaproponowania modele łączące kilka takich materiałów, aby uzyskać drzwi cechujące się jak najlepszymi parametrami. Dlaczego warto zdecydować się na drzwi metalowe do domu? Przede wszystkim są one odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego będzie to wybór na wiele lat użytkowania bez straty estetycznego wyglądu. Trwałość drwi metalowych przekłada się również na ich dobre parametry antywłamaniowe – solidne materiały oraz dodatkowe zabezpieczenia gwarantują większe bezpieczeństwo domowników. Są one ponadto odporne na działanie czynników atmosferycznych i łatwo je wyczyścić. Zewnętrzne drzwi metalowe uznawane są za mniej ciepłe w porównaniu do modeli drewnianych, jednak wiele zależy od zastosowanego wypełnienia skrzydła.

Ciepłe drzwi do domu

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wybierania drzwi zewnętrznych do domu, jest izolacja termiczna. O tym, w jakim stopniu dany model drzwi chroni przed chłodem, informuje współczynnik przenikania ciepła U – im ten wskaźnik jest niższy, tym cieplejsze są drzwi. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami współczynnik przenikania ciepła drzwi zewnętrznych nie może wynosić więcej, niż 1,3 W/(m²•K). Renomowani producenci mają jednak w swojej ofercie drzwi metalowe ze współczynnikiem przenikania ciepła U na poziomie nawet 0,87 W/(m²•K). Wybór dobrze zaizolowanych drzwi zewnętrznych wpływa na komfort domowników, ale też chroni przed niepotrzebnymi startami ciepła, a co za tym idzie – pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem.

Ochrona przed złodziejami

Dobre drzwi zewnętrzne zapobiegają stratom ciepła, ale też stanowią skuteczną barierę dla niepożądanych osób. Podczas zakupów rozsądnie jest więc zwrócić uwagę również na sześciostopniową klasę antywłamaniową RC – im jest ona wyższa, tym lepsze zabezpieczenia przed złodziejami posiada dany model. Wykonane z solidnych materiałów drzwi metalowe skuteczniej zapobiegają włamaniom niż np. modele wykonane z PCV, a dodatkowo mogą być wyposażone w specjalne zamki o wielopunktowym ryglowaniu czy bolce antywyważeniowe.

Wymiary drzwi zewnętrznych

Zgodnie z prawem budowlanym drzwi zewnętrzne powinny mieć wymiary nie mniejsze niż 90 cm x 200 cm. Warto jednak zainwestować w model o nieco większym skrzydle. Dlaczego? Mogłoby się wydawać, że ta standardowa szerokość i wysokość drzwi pozwoli swobodnie wejść do domu. Trzeba jednak pamiętać, że przez drzwi wejściowe będziemy wnosić również większe zakupy, a podczas przeprowadzki także meble czy sprzęt RTV i AGD lub inne duże przedmioty. W budynkach o okazałej bryle szersze drzwi będą ponadto prezentować się lepiej. Ciekawym rozwiązaniem są drzwi dwuskrzydłowe lub półtora skrzydłowe. Zazwyczaj korzysta się w nich z jednego skrzydła, a jeśli zajdzie taka potrzeba, można otworzyć dodatkowe skrzydło, poszerzając w ten sposób wejście.

Czy drzwi metalowe to propozycja tylko do domów nowoczesnych?

Wykonane ze stali lub aluminium drzwi zewnętrzne mogą kojarzyć się z domami nowoczesnymi. W rzeczywistości jednak tego typu modele dostępne są w wielu wzorach i kolorach, a także z dekoracyjnymi okleinami oraz przeszkleniami. Dzięki temu można wśród nich znaleźć produkt idealnie dopasowany do stylu konkretnego domu. Aby cały budynek prezentował się spójnie, należy zadbać o podobne wzornictwo drzwi zewnętrznych, okien, a także bramy garażowej. Często stosowanym rozwiązaniem jest dopasowanie ich kolorystyki do dachu. Jeśli zaś przedpokój jest ciemny, można zdecydować się na naświetla, które dodatkowo będą pełnić funkcję dekoracyjną.

Materiał partnera