Nie tylko uczniowie potrzebują odpowiedniego biurka w swoim pokoju! Osoby pracujące zdalnie także powinny zwrócić uwagę na swoje miejsce pracy. Biurka to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdego biura czy pokoju do nauki, a także jeden z najważniejszych elementów stanowiska home office. Zadbaj o to, aby Twoje było dopasowane idealnie!

Jak wybrać idealne biurko?

Wydawałoby się, że do efektywnej pracy najpotrzebniejsze są dobry laptop, wygodny fotel i oświetlenie. Nauka z kolei wymaga również wygodnego fotela, przejrzystych notatek i przyjaźnie napisanych podręczników. Często jednak zapominamy o tym, co najważniejsze, a mianowicie – o biurku!

Z pewnością pamiętasz szkolne ławki – czy kojarzą Ci się dobrze? Często były niedopasowane do naszego wzrostu, zbyt wąskie, krótkie, za niskie lub za wysokie. A do tego twarde krzesełka. Z pewnością kilkanaście lat w szkole nie kojarzy się jako czas komfortu i wygodnej pracy. Dzisiejsze krzesełka i stoliki do pracy są bardziej ergonomiczne. W domu jednak warto zadbać o najwyższy komfort pracy. Dzieci nawet po kilka godzin dziennie spędzają nad pracami domowymi, wykonywaniu projektów czy na nauce zdalnej w przypadku na przykład dodatkowych zajęć z języków obcych czy programowania. Nie zapominajmy także o rozrywce – niektóre dzieciaki spędzają także czas wolny przed monitorami. Warto zadbać, aby ich biurko nie tylko mieściło cały niezbędny sprzęt oraz dawało przestrzeń do rozwiązywania zadań domowych, było regulowane tak, aby rosło wraz z dzieckiem, ale i miało w komplecie wygodne krzesło bądź fotel biurowy.

Nie zapominajmy także o sobie! Jeśli pracujesz w domu siedząc za biurkiem, także warto zastanowić się nad wybraniem dla siebie biurka, które będzie spełniało wszystkie standardy. Na biurku powinniśmy mieć miejsce na laptopa, dokumenty czy artykuły biurowe. Często zdarza się, że na biurku mamy jeszcze jeden monitor lub inny sprzęt (na przykład drukarkę), niejednokrotnie przydają się dodatkowe szuflady i schowki. Dlatego zastanówmy się nad tym, jak będzie zorganizowana nasza przestrzeń home office. Sprawdźmy wymiary ptrzestrzeni, którą dysponujemy i określmy potrzeby. Jeśli z kolei potrzebujemy biurka raczej do rozrywki, niż pracy, poszukajmu biurek gamingowych. Są one specjalnie zaprojektowane tak, aby możliwie jak najlepiej służyły graczowi – mają uchwyty na słuchawki, system organizacji kabli, stojaki na pady i płyty, mają także dynamiczną i nowoczesną formę, która koresponduje z naszą pasją.

Pamiętajmy, że biurko to nie tylko standardowe szkolne rozwiązania, ale także utrzymane w stylu loftowym metalowe stoliki, minimalistyczne, zgrabne konsole czy ascetyczne blaty wkomponowujące się niemal w każde wnętrze. Wybierając właściwe dla siebie biurko określmy więc styl przestrzeni, w jakiej będzie się ono znajdowało. 

Czemu warto zwrócić uwagę na biurka regulowane?

Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych warto zastanowić się nie tylko nad horyzontalnym zorganizowaniem miejsca, ale i możliwościami regulowania blatu. Na pierwszy rzut oka możesz nie widzieć dużej różnicy, jednak regulowane biurko może okazać się dokładnie tym, czego szukasz.

Wybierając biurko, pamiętaj, aby usiąść prosto przy każdym z nich i sprawdzić, które ma odpowiednią wysokość. Chyba że jest to biurko regulowane. Wtedy upewnij się, że da się je ustawić dokładnie na taką wysokość, jakiej potrzebujesz. Przy biurku Twoje plecy powinny być wyprostowane, łokcie oparte o blat, a przedramiona powinny tworzyć kąt prosty z tułowiem. Im wyższa osoba, tym wyższe biurko będzie jej potrzebne. 

Wybierając biurko, warto rozważyć lub pooglądać w sklepie biurka regulowane. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci, które jeszcze rosną. Ważne jest, by biurko było idealnie dopasowane do wzrostu dziecka. Twoja pociecha cały czas rośnie, a Ty z pewnością nie chcesz co roku kupować nowego biurka, prawda? Dlatego w rzypadku dzieci warto zdecydować się na biurko regulowane, które będzie mogło rosnąć razem z Twoim dzieckiem. 

Biurka dla dzieci i dla dorosłych znacznie się różnią – przede wszystkim wysokością. Standardowe biurko dla osoby dorosłej ma blat na wysokości około 75cm. Należy wybierać odpowiednio wyższe biurka dla osób o większym wzroście, i niższe dla dzieci. Jeśli planujesz kupić biurko, które będzie służyć Tobie lub Twojemu dziecku przez wiele lat, warto wybrać biurko regulowane. Możesz dowolnie ustawić w nim wysokość, a nawet pracować na stojąco, co jest bardzo zdrowe dla kręgosłupa. 

Pamiętaj, że dbanie o postawę jest ważne w każdym wieku. W przypadku dzieci w wieku szkolnym, jako rodzice powinniśmy zwracać dużą uwagę na to, jak nasze dzieci siedzą przy biurkach. Należy wykształcić w nich nawyk siedzenia prosto. W ten sposób dzieci unikną nie tylko wad postawy, ale także bólu pleców w przyszłości.  Osoby dorosłe, pracujące na co dzień za biurkiem także powinny zwracać uwagę na swoją postawę. Często skarżymy się na dolegliwości związane z plecami – możemy sami o nie zadbać w bardzo łatwy sposób – zwracając codziennie uwagę na to, jak siedzimy w pracy. Na początku poprawna postawa za biurkiem może wydawać się niewygodna, jednak z pewnością warto nauczyć się nawyku poprawnego siedzenia.

OLI