Kaktusy nie są zbyt wymagającymi roślinami, dlatego wiele osób decyduje się na ich zakup. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, co należy zrobić, aby kaktusy zakwitły. Na szczęście, istnieją skuteczne metody, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami. Warto byłoby je wypróbować. Jeżeli jednak nie mamy przysłowiowej ręki do roślin, uzbrójmy się w cierpliwość. Satysfakcjonujące efekty nie pojawią się od razu.

Przestań podlewać kaktusa w odpowiednim momencie

Kaktusy są znane z tego, że nie potrzebują zbyt wiele wody. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie powinniśmy ich podlewać. Jeżeli zależy nam jednak na tym, aby rośliny te zakwitły, musimy przestać podlewać je w odpowiednim momencie. Kaktus zakwitnie bowiem tylko wówczas, gdy przejdzie w stan tak zwanego zimowego spoczynku. W przeciwnym razie, nie będziemy mogli cieszyć się kwiatami. Należałoby więc już na początku października przestać podlewać kaktusa. Po wyschnięciu ziemi w doniczce, roślinę będzie trzeba przenieść w zacienione oraz chłodne miejsce. Już w marcu ruszy okres wegetacja i możliwy stanie się powrót kaktusa do życia.

W marcu skorzystaj z nowej ziemi

Wiele osób zastanawia się nad tym, co należy zrobić w marcu z kaktusem, który zimował. Otóż w tym miesiącu roślinę należałoby wsadzić w nową doniczkę, wypełnioną świeżą ziemią. Najlepiej byłoby, gdyby była to tak zwana ziemia uniwersalna. Możemy zakupić ją w większości supermarketów, jak również w sklepach ogrodniczych. Mowa tu zarówno o tych stacjonarnych, jak i internetowych. Nie podlewajmy jednak swoich kaktusów od razu. Zacznijmy to robić dopiero po mniej więcej tygodniu i nie przesadzajmy z ilością wody. Po kilkunastu dniach, na roślinach powoli zaczną pojawiać się pąki kwiatowe. Później będziemy mogli cieszyć się kolorowymi kwiatami. Kwitnące kaktusy prezentują się naprawdę efektownie, zwłaszcza jeżeli ustawimy kilka doniczek obok siebie. Jednym z najpiękniejszych kolorów kwiatów jest intensywny fiolet. 

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jeżeli chcemy, aby kaktusy zakwitły, nie musimy wykonywać żadnych skomplikowanych czynności. Wystarczy po prostu je przezimować, jak zresztą opisano to wyżej. Każdy, kto decyduje się na przezimowanie kaktusa, musi liczyć się z tym, że nie będzie on ozdabiał parapetu przez co najmniej cztery miesiące, a może i dłużej. Tyle mniej więcej czasu jest bowiem potrzebne do tego, aby roślina przezimowała. Na szczęście, nie wszystkie kaktusy muszą zimować. Jeżeli nie zależy nam na tym, aby każda z roślin zakwitła, przezimujmy jedynie część kaktusów. Pozostała część roślin nadal będzie mogła ozdabiać nasze mieszkanie lub dom. 

Mimo, że wiele osób nie wie, jak sprawić, by kaktusy kwitły, warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to nic trudnego. Wystarczy przezimować wybrane okazy, a wiosną będziemy mogli cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem. Najlepiej będzie, jeżeli zdecydujemy się na kupno kilku doniczek z kaktusami. Wówczas na pewno uda nam się stworzyć wspaniałą kompozycję, która będzie cieszyć nasze oczy przez cały rok.

AUN