Kolorowe kwiaty i inne zadbane rośliny to prawdziwa ozdoba każdego domu, ogrodu, czy tarasu. Pielęgnacja roślin wymaga dużego zaangażowania i przede wszystkim wiedzy na ich temat. Lato to wbrew pozorom bardzo trudny okres dla wszystkich zajmujących się kwiatami. Wysokie temperatury nie wpływają korzystnie na rośliny, a nieodpowiednia pielęgnacja w tym okresie może sprawić, że będziemy musieli się z nimi pożegnać. 

Rośliny w domu – o czym warto pamiętać?

Rośliny hodowane w domu również latem narażone są na negatywne czynniki, które mogą wpłynąć na ich rozwój. Bardzo dokładnie sprawdzajmy, czy ziemia w kwiatach nie jest przesuszona i regularnie je podlewajmy, częściej niż w innych porach roku. Jeśli miejsce, gdzie stoją kwiaty jest zbyt silnie nasłonecznione to warto przestawić kwiaty w taki sposób, by miały optymalną ilość światła dziennego nie zaś były „wypalane” w czasie największego promieniowania słonecznego. Rośliny, które kwitną latem, warto nawozić. Najlepiej zastosować do tego odżywki w płynie. Pamiętajmy jednak, żeby stosować się do zaleceń producenta. Nigdy samodzielnie nie zwiększajmy dawek preparatów do roślin, bo może przynieść to efekt odwrotny od zamierzonego.

Rośliny w ogrodzie i na tarasie – podstawowe informacje

Rośliny tarasowe posadzone w skrzynkach i donicach wymagają codziennego podlewania, szczególnie w ciepłe i słoneczne dni. Nie róbmy jednak tego w pełnym słońcu – rośliny zroszone dużą ilością wody mogą zostać wypalone przez słońce. Najlepszą porą do podlewania w okresie letnim jest wieczór. A w trakcie upałów jest to jedyna pora, jeśli nie chcemy stracić swoich roślin. Do podlewania używamy wody, która wcześniej postała trochę w temperaturze pokojowej. Zbyt zimna woda może spowodować szok termiczny, co bardzo negatywnie wpływa na dalszy wzrost roślin. Warto również usuwać przekwitłe liście i kwiatostany – sprawi to, że rośliny będą o wiele szybciej rosły.

Ataki szkodników

W okresie letnim rośliny są narażone również na ataki mszyc. Dlatego warto przyglądać się wnikliwie naszym roślinom i w momencie zauważenia tych szkodników zastosować środki zwalczające mszyce. Można również zastosować środki ochrony przed mszycami – jest to rozwiązanie do zastosowania pod koniec wiosny, nie zaś w momencie występowania mszyc w okresie letnim. Wszystkie preparaty do ochrony czy wyniszczania szkodników można znaleźć w specjalistycznych sklepach ogrodniczych czy po prostu w marketach.

Kwiaty to ozdoba naszego domu czy ogrodu to nie ulega żadnej wątpliwości. Wymagają jednak od nas wiedzy, zaangażowania oraz nieustannej pielęgnacji, która będzie dopasowana do ich wymagań. Warto jednak przestrzegać kilku uniwersalnych zasad już od samego początku przygody z kwiatami. Spowoduje to, że będziemy mogli cieszyć się ich pięknem i nie będziemy tracić nerwów na zastanawianie się, dlaczego akurat u nas żadne rośliny nie są w stanie pięknie kwitnąć. Trzeba odpowiednio zadbać o rośliny, a wtedy ogród sąsiada nie będzie już naszym niedoścignionym marzeniem.


MZA