Dobrze wyposażone i zaprojektowane mieszkanie to miejsce, do którego wraca się z przyjemnością. Jednak urządzenie mieszkania to nie łatwe zadanie. Nie wystarczy pomalowanie ścian i kupienie pierwszych z brzegu mebli, aby mieszkanie było ładne, harmonijne i przytulne. Przy urządzaniu mieszkania przyda się dobry gust, wyczucie smaku, znajomość barw itp. Mieszkanie powinno stanowić jedną całość, powinno być spójne. Aby takie było, trzeba odpowiednio połączyć kolor ścian z kolorem i designem mebli. 

Kolory w mieszkaniu

Przy urządzaniu mieszkania warto wybrać kilka barw, które będą podstawą i będą dominować w całym mieszkaniu. Kolory powinny być dopasowane nie tylko do poszczególnego pomieszczeń, warto, aby pasowały do mieszkania jako całości. Dzięki temu mieszkanie będzie spójne i uporządkowywane. Poszczególne pomieszczenia można urządzić w różnych odcieniach tego samego koloru, np. modne są odcienie szarości, bieli czy beżu. To kolory bezpieczne, które nigdy nie wychodzą z mody. Kolor przewodni powinien być neutralny, nie warto ulegać modzie, która zmienia się bardzo szybko. Warto wybrać barwę ciepłą lub zimną, zależnie od gustu właściciela. Warto pamiętać, że do małych pomieszczeń lepsze będą jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Podobnie działają zimne odcienie, one też powiększą mały pokój. Barwy ciepłe nadają przytulności dużym salonom. Ważne, aby  kolory ścian były dopasowane do wyposażenie mieszkania, między innymi do mebli

Jak dobrać meble do kolorów ścian?

Nie ma jednej zasady, jak powinny być dobrane meble do koloru ścian. Jest kilka zasad, jedna z nich mówi, że do jasnych ścian dobiera się ciemniejsze meble, i odwrotnie, do ciemnych ścian, jasne meble. Dzięki temu meble można odpowiednio wyeksponować. Do beżowych czy białych ścian można dobrać meble w kolorach brązu, szarości, które są obecnie bardzo popularne. Dzięki takiemu zestawowi można bez problemu dobrać inne dodatki, które ożywią wnętrze. Ostatnio modne są wnętrza w stylu minimalistycznym. W takich mieszkaniach często meble i ściany są jasne, białe lub kremowe. Dzięki temu pomieszczenie ma prosty, minimalistyczny charakter.

Inna zasada mówi, aby kolory ścian i meble były dobierane na zasadzie kontrastu. Wybierając białe meble, można zaryzykować i zdecydować się na ściany w mocnych, żywych kolorach. Białe meble będą się mocno odznaczać i przyciągać uwagę. Należy jednak pamiętać, aby meble były w ograniczonej ilości. Takie rozwiązanie będzie dobre dla dużych powierzchni. Można także pokusić się o zastosowanie efektu trójwymiarowości. Można go osiągnąć dzięki połączeniu matu i połysku. Przy matowych ścianach świetnie sprawdzą się lakierowane fronty, które nadadzą ciekawego efektu.
Są rozwiązania, które pasują niemal do wszystkich kolorów. Jeżeli wybierze się meble w kolorach naturalnego drewna, to będą do nich pasowały ściany w prawie wszystkich barwach. Drewno dobrze wygląda zarówno z jasnymi ścianami, ale pasuje również do takich kolorów jak zieleń brąz czy pomarańcz. Warto jednak być ostrożnym, aby nie spowodować nadmiernego pomieszania kolorów.
Ostatnio do łask wracają meble w kolorze czarnym. Często są one łączone z białymi ścianami, ale warto ożywić taką mieszkankę kolorów jakimś żywszym dodatkiem. Czerń i biel rewelacyjnie wygląda z dostatkiem żółci czy zieleni.  Przy komponowaniu mebli i ścian warto też zwrócić uwagę na ich fakturę. Jeżeli ściany nie są gładkie, tylko z fakturą, są z cegły czy betonu, to warto, aby meble były gładkie, bez faktury. Jeżeli ściany są gładkie, meble mogą mięć fakturę czy wzory.
Łączynie kolorów ścian z designem mebli to nie łatwe zadanie, jednak przy odrobinie pracy i podstawowych zasad, można z powodzeniem je dopasować. Dzięki temu mieszkanie będzie harmonijne, mieszkanie w nim będzie przyjemnością.

DTK