Strona główna Lifestyle Dom Dlaczego warto dziś przechowywać gotówkę w domu i jak robić to bezpiecznie?

Dlaczego warto dziś przechowywać gotówkę w domu i jak robić to bezpiecznie?

41
0
pieniądze monety
Inwestycja w sejf jest inwestycją w bezpieczeństwo naszych oszczędności | fot.: materiał partnera

W dobie rekordowo niskiego oprocentowania lokat wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto trzymać jeszcze swoje oszczędności w bankach. Alternatywą jest inwestowanie, a jeżeli nie mamy takiej potrzeby lub chęci – przechowywanie gotówki w domu, w pewnym miejscu. Sprawdzamy, czy i dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie i jak zabezpieczyć swoje pieniądze.

Czy pieniądze w domu są bezpieczniejsze niż w banku?

Może się nam wydawać, że nie ma pewniejszego miejsca na powierzenie swoich oszczędności niż bank, a sejfy domowe to przeżytek. Jest to jednak przekonanie dość złudne. W czasach ataków hakerskich i coraz częstszych wyłudzeń przez aplikacje mobilne, smsy lub telefony, łatwo dać wprowadzić się w błąd i powierzyć swoje dane do logowania w banku oszustom finansowym. Owszem, banki na ogół są ubezpieczone na wypadek tego typu zdarzeń, jednak nie wszyscy wiedzą, że ochrona ta jest aktywna jedynie do limitu 100 tys. euro. Nawet jeżeli padniemy ofiarą oszustwa na niższą sumę i uda nam się odzyskać pieniądze, stres związany z całą sytuacją sporo będzie nas kosztował.

Jednak ryzyko trzymania pieniędzy w banku nie tylko związane z atakami hakerskimi i wyłudzeniami. Kryzys gospodarczy, problemy banków z wypłacalnością i inne czynniki, na które nie mamy żadnego wpływu również mogą zagrozić bezpieczeństwu i łatwej dostępności naszych oszczędności.

W tych okolicznościach najbezpieczniejszym sposobem przechowywania pieniędzy jest trzymanie ich w domu, w bezpiecznym miejscu. Zawsze mamy do nich dostęp, nie dotyczy nas ryzyko wyłudzenia czy niezależnych od nas decyzji polityczno-gospodarczych. Warto jednak podejść do tematu poważnie i zaopatrzyć się w bezpieczny sejf domowy.

Czym charakteryzują się dobre sejfy domowe?

Inwestycja w sejf jest inwestycją w bezpieczeństwo naszych oszczędności. To najlepsza ochrona naszych pieniędzy przed złodziejami. Jak jednak wybrać urządzenie, które będzie odpowiednie do naszych potrzeb? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze sejfu.

Sejfy domowe są zróżnicowane pod wieloma względami. Pierwszym aspektem jest typ. Możemy wybierać spośród sejfów ściennych, podłogowych, wolnostojących. Za jedne z najbezpieczniejszych uchodzą ścienne i podłogowe ze względu na to, że zabezpieczają przed kradzieżą całego sejfu wraz z zawartością. Odpowiednio zamontowane są niewidoczne dla złodziei, ze względu na możliwość ukrycia pod obrazem czy panelem ściennym.

Drugą rzeczą, jaką należy wziąć pod uwagę, jest rodzaj zamka. Zamki na kluch uchodzą za najmniej bezpieczne. Lepszym wyborem będzie zamek szyfrowy, analogowy lub elektroniczny, który jest znacznie trudniejszy do otwarcia. Najbezpieczniejszym, ale i najdroższym rozwiązaniem, jest zamek biometryczny, w przypadku którego kodem dostępu są odciski palca upoważnionych osób.

Kluczową sprawą jest także pojemność. Warto przemyśleć, czy sejf domowy ma nam służyć do przechowywania wyłącznie pieniędzy, czy też chcemy trzymać w nim inne wartościowe przedmioty, jak biżuteria czy ważne dokumenty. Na rynku dostępne są także sejfy, które gwarantują ochronę przed wilgocią czy pożarem. Jeśli interesuje nas ten poziom ochrony, warto szukać sejfów ognioodpornych.

Materiał partnera