Strona główna Lifestyle Dom Dekoracyjne oświetlenie. Jak uatrakcyjnić wnętrze mieszkania?

Dekoracyjne oświetlenie. Jak uatrakcyjnić wnętrze mieszkania?

252
0
dekoracyjne oświetlenie
Takie skomplikowane, ale jednocześnie bardzo efektowne pod względem wizualnym lampy doskonale wpisują się w aranżacje nowoczesnych pomieszczeń | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Współczesne oświetlenie jest znacznie bardziej zróżnicowane od tego, które znamy z przeszłości. Może mieć wiele różnych funkcji, które wynikają z przeznaczenia konkretnego wnętrza. Nie ogranicza się jednak do zapewnienia funkcjonalności pomieszczenia, bo poza praktycznym zastosowaniem może je również zdobić.

O dekorowaniu wnętrza możemy mówić w przypadku opraw oświetleniowych wykonanych w różnej stylistyce. Czasem są to lampy o niezwykle wyszukanych, oryginalnych kształtach, innym razem bardzo proste, wręcz minimalistyczne. Raz bogato zdobione takimi materiałami jak ptasie pióra, kryształki szkła, a nawet kryształy Swarovskiego; kiedy indziej pozbawione wszelkich ozdób. Czasem bywa tak, że niezwykle dekoracyjny efekt osiągamy przy pomocy bardzo prostej oprawy, a czasem potrzebujemy do tego efektownej lampy o bogatym zdobieniu. Formy opraw, metody dekorowania światłem i ciekawe wykorzystanie oświetlenia to temat dzisiejszego wpisu.

Bogactwo formy

Niektóre lampy odznaczają się oryginalnymi, zaskakującymi kształtami. Zdarza się, że są to złożone formy, które powstają z połączenia wielu innych elementów. Czasem nawiązują kształtem do figur geometrycznych albo brył, innym razem do świata natury – kształtów organizmów roślinnych albo zwierzęcych. Takie skomplikowane, ale jednocześnie bardzo efektowne pod względem wizualnym lampy doskonale wpisują się w aranżacje nowoczesnych pomieszczeń.

Oryginalne, niecodzienne kształty opraw oświetleniowych dekorują zarówno formą, jak i blaskiem światła odbijającego się w różnych elementach lampy, zwłaszcza tych chromowanych, metalowych, czy szklanych. Zdarza się, że dzięki niezwykłym kształtom bardziej niż oprawę oświetleniową przypominają dzieła sztuki nowoczesnej. Nie ulega jednak wątpliwości, że pomimo braku wyszukanych materiałów, doskonale zdobią wnętrze i wpływają tym samym na jego atrakcyjność.

efektowne oświetlenie wnętrz
Lampy w stylu glamour mogą mieć wiele elementów dekoracyjnych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Efektowne materiały

W przypadku wnętrz w stylu nowojorskim albo glamour ogromnego znaczenia nabierają lampy o bogatym zdobieniu. Blask, połyk, przepych – ale tylko ten, który kojarzy nam się pozytywnie i został utrzymany w dobrym stylu. Rolą takiego oświetlenia będzie nie tylko rozjaśnienie wnętrza, ale stworzenie w nim czarującej atmosfery i eleganckiego, wykwintnego, bardzo efektownego wystroju.

Lampy w stylu glamour mogą mieć wiele elementów dekoracyjnych. Często są to nieduże szklane kryształki albo chromowane elementy. Ich stylistyka jednoznacznie przywodzi na myśl luksusowy wystrój, który niekiedy może przypominać pałacowe wnętrza. Kinkiety, plafony i okazałe żyrandole w niezwykle dekoracyjnych kreacjach stają się doskonałym uzupełnieniem pomieszczeń nawiązujących stylem do stylistyki baroku albo glamour we współczesnym wydaniu. Takie lampy stają się niewątpliwą ozdobą wnętrza i przysłowiową kropką nad „i” całej aranżacji. Szeroki wybór opraw glamour można znaleźć na stronie Azzardo.pl.

Dekorowanie światłem

Jednak nie zawsze potrzebujemy efektownych ozdób i wyszukanych opraw oświetleniowych, by dekorować wnętrze za pomocą światła. Doskonale sprawdzą się tu lampy o prostym kształcie, bo dekorować będzie nie ich forma, ale emitowane przez nie światło. Takie rozwiązania dość dobrze znany z współczesnych aranżacji, gdzie określone faktury albo elementy wystroju podświetlane są od dołu lub z góry lampami typu spotlight i eksponowane w ten sposób na tle całego wnętrza. Bardzo efektownie wygląda też dekoracja stworzona przez wąską wiązkę światła emitowanego przez techniczne, proste w budowie kinkiety. Można zamontować kilka takich opraw, dzięki czemu powstanie na ścianie imponująca gra światła.

Istnieje wiele sposobów dekorowania światłem. Niektóre z nich wydają się oczywiste, inne niebanalne i zaskakujące. Dobierając odpowiednie rozwiązania do konkretnego wnętrza, można tworzyć bardzo ciekawe aranżacje.


Materiał partnera zewnętrznego