Strona główna Lifestyle Dom Czym są i do czego służą termowentylatory?

Czym są i do czego służą termowentylatory?

29
0
zbliżenie na wentylator
Termowentylatory to najczęściej niewielkie, przenośne grzejniki elektryczne, które bez trudu można ustawić w dowolnie wybranym miejscu | fot.: materiał partnera

Zdarzają się sytuacje, gdy zwykła instalacja grzewcza nie wystarcza, jej zamontowanie w konkretnym pomieszczeniu jest nieopłacalne albo wręcz niemożliwe. Wówczas trzeba poszukać innych rozwiązań, które pozwalają na zapewnienie właściwej temperatury. Ostatnie lata pokazały, że dużą sympatią konsumentów cieszą się urządzenia elektryczne, których szeroki wybór można znaleźć w różnych sklepach z urządzeniami grzewczymi. Niezmiernie popularne są choćby termowentylatory. I to na nich się dziś skupimy. Czym są i kiedy warto je wykorzystać? O tym opowiemy poniżej.

Termowentylatory – zasady działania

Termowentylatory to najczęściej niewielkie, przenośne grzejniki elektryczne, które bez trudu można ustawić w dowolnie wybranym miejscu, gdzie akurat potrzebujemy nieco więcej ciepła. Niekiedy zdarzają się jednak także modele do instalacji na stałe.

Moc tego typu grzejników osiąga od 700 do 2000 W. Składają się ze spiralnej grzałki, za którą znajduje się wentylator. Gdy spirala się nagrzewa, łopaty wentylatora wypychają ciepłe powietrze na zewnątrz, podnosząc temperaturę w pomieszczeniu. Od tyłu najczęściej montuje się specjalne filtry, przeciwdziałające zasysaniu kurzu.

Termowentylatory nie wymagają skomplikowanych zabiegów montażowych. Wystarczy włączyć je do gniazda elektrycznego, a następnie uruchomić. Niektóre modele wyposaża się w kilku stopniową regulację mocy, co pozwala na dobranie intensywności grzania do konkretnych potrzeb. Coraz częściej termowentylatory bywają przystosowane do użytkowania w okresie letnim – wówczas działają bez grzałki jako praktyczne urządzenia chłodzące.

Gdzie warto stosować termowentylatory?

Ze względu na niewielkie rozmiary oraz możliwość łatwego przenoszenia termowentylatory powszechnie uznaje się za grzejniki służące do okazjonalnego dogrzewania różnych pomieszczeń, w których standardowa instalacja nie jest wystarczająco wydajna, bądź nie ma jej wcale. Tego typu urządzenia znaleźć można w sklepie Econovli.pl.

Wiele osób wykorzystuje je na przykład w łazienkach, w których wymagania termiczne są nieco większe niż w pozostałych domowych pomieszczeniach. Termowentylatory szybko się nagrzewają i skutecznie podnoszą temperaturę we wnętrzu, sprawiając, że możemy bez dyskomfortu wyjść spod prysznica.

Urządzenia tego typu są także idealnym rozwiązaniem do wszelkich pomieszczeń, które odwiedzamy okazjonalnie i potrzebujemy je szybko ogrzać. Bywają ustawiane w garażach i przydomowych warsztatach, w oranżeriach lub domkach letniskowych, odwiedzanych sporadycznie.

Zalety termowentylatorów – dlaczego warto je kupić?

Termowentylatory stanowią niezmiernie skuteczne i praktyczne źródła ciepła, które możemy zabrać ze sobą wszędzie tam, gdzie potrzebujemy nieco podnieść temperaturę. Szybko się nagrzewają oraz pozwalają łatwo uzyskać satysfakcjonujące efekty nawet w sporych pomieszczeniach. Nowoczesne termowentylatory są także energooszczędne, dzięki czemu poprawiają komfort cieplny we wnętrzu, bez nadmiernego obciążania portfela.

Stosowanie termowentylatorów to sposób na czyste ogrzewanie. Urządzenia tego typu nie generują bowiem zanieczyszczeń, ani nie emitują gazów cieplarnianych, dzięki czemu należą do rozwiązań przyjaznych środowisku.

Nie zapominajmy także, że termowentylatory należą do stosunkowo tanich rozwiązań, co doceniają osoby próbujące połączyć maksymalną wygodę w domu z niewielkimi kosztami.

Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy termowentylator?

Jeśli chcemy kupić termowentylator warto przede wszystkim zwrócić uwagę na moc grzejnika – czy będzie wystarczająca do naszych potrzeb. Warto sprawdzić, czy urządzenie posiada zabezpieczenia, chroniące je przed przegrzaniem – dzięki temu unikniemy szeregu niebezpiecznych sytuacji.

Osoby, które chciałyby ustawić termowentylator w łazience lub innym pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności, muszą bezwzględnie sprawdzić, czy dany model jest do tego przystosowany. W innym razie można doprowadzić do uszkodzenia grzejnika, zwarcia, a nawet niebezpiecznego dla ludzi porażenia prądem.

Przyjemne ogrzewanie lub chłodzenie na wyciągnięcie ręki

Nowoczesne termowentylatory to urządzenia, które zawsze możemy mieć przy sobie – w domu, pracy lub w podróży. Zapewniają ciepło lub przyjemne orzeźwienie wszędzie tam, gdzie tylko będziemy mieć dostęp do instalacji elektrycznej.

Termowentylatory należą do szczególnie lubianych urządzeń ze względu na ich kompaktowe rozmiary, dużą funkcjonalność i atrakcyjną cenę. Dzięki nim szybko i bez trudu można cieszyć się z optymalnych warunków cieplnych w różnych miejscach.


Materiał partnera zewnętrznego