Miłośnicy aromaterapii sięgają po różnorodne gadżety zdolne do emitowania przyjemnych, odprężających lub wręcz przeciwnie, silnie pobudzających zapachów. Jedną z popularnych kategorii tego typu produktów są tzw. kominki zapachowe, czyli ceramiczne naczynia z przestrzenią przeznaczoną do umieszczenia świeczki i znajdującym się nad nią talerzykiem lub niewielką misą na płynny aromat. Świeczka podgrzewa aromatyczny płyn, który wydziela pożądany, przyjemny zapach.

Rodzaje kominków zapachowych

Najpopularniejszą formą tego typu gadżetów są naczynie ceramiczne, odporne na płomienie świec, łatwe do utrzymania w higienicznej czystości, przybierające różnorodne kształty i kolory. W sprzedaży znaleźć możemy m.in. ceramiczne kominki zapachowe w formie ażurowych dzbanuszków i wazonów z charakterystyczną miseczką umieszczoną na szczycie, czy niezwykle dekoracyjne kominki w formie rzeźbionych głów z odpowiednio wyprofilowaną czarką do aplikacji kilku kropli aromatycznego olejku zapachowego. Ciekawą alternatywą dla ceramicznych kominków zapachowych są modele drewniane, doskonale komponujące się z nowoczesnymi aranżacjami w stylu skandynawskim, o geometrycznych kształtach, z ceramicznym lub szklanym naczyniem na aromat oraz pasujące do wystroju loftowego, metalowe modele kominków o ażurowej, uproszczonej konstrukcji, z ceramiczną misą do dozowania olejków eterycznych.

Jak działają kominki zapachowe?

Bez względu na rodzaj zastosowanej konstrukcji kominka zapachowego, każdy tego typu przedmiot działa w podobny sposób. W jego dolnej części ustawia się świecę, która po zapaleniu podgrzewa znajdującą się nad nią misę wypełnioną wodą z olejkami aromatycznymi. Zamiennikiem dla olejków zapachowych rozpuszczonych w wodzie mogą być kolorowe woski zapachowe, takie same, jakich używa się do produkcji świec zapachowych. W związku z tym, że wosk w tym przypadku nie ulega wypaleniu, a jedynie rozpuszczeniu, uwalniane aromaty są czystsze i bardziej intensywne. Kominki zapachowe mają różne formy, ale zawsze składają się z dwóch elementów. Miejsca na świeczkę (podgrzewacz) i czarki (misy), w której podgrzewa się aromatyczną substancję.

Jeśli szukasz alternatywy dla tradycyjnej świeczki zapachowej lub dyfuzora zapachów, ceramiczny kominek zapachowy może być strzałem w dziesiątkę. W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów tego typu przedmiotów pasujących do różnorodnych aranżacji. To dekoracyjne i co równie ważne, niezwykle funkcjonalne gadżety wielokrotnego użytku, co w zasadniczy sposób odróżnia je od przedmiotów jednorazowych, takich jak zapachowe świeczki.

Materiał partnera