W różnych lokalach gastronomicznych, zwłaszcza tych serwujących posiłki i napoje na wynos, mogą przydać się praktyczne plastikowe butelki. Ten rodzaj opakowań można poddać nie tylko recyklingowi, ale i zaserwować mu nowe życie w zupełnie innej formie. Warto wiedzieć, co można zrobić z plastikowej butelki, by udekorować swój dom lub stworzyć inny funkcjonalny przedmiot.

Recykling plastikowych butelek – co może z nich powstać?

Zużyty plastik, podobnie jak inne materiały, można poddawać procesowi przetwarzania, czyli recyklingowi. Taka operacja składa się z kilku etapów. Przede wszystkim, butelki wykonane z plastiku muszą trafić do odpowiedniego kontenera, przeznaczonego na odpady z tworzywa sztucznego. Na hale produkcyjne docierają już jako sprasowane bele, a później rozdrabnia się je za pomocą specjalnych urządzeń tak, by powstały płatki. Dopiero w następnym kroku pojawia się regranulat PET, z którego można wytwarzać kolejne rzeczy.

Co może powstać z plastikowych butelek? Przede wszystkim, przetworzony w ten sposób plastik może posłużyć do stworzenia nowych butelek, a także rozmaitych opakowań. Mimo wszystko, z butelek można uzyskać nie tylko worki na śmieci czy wszelkiego rodzaju folie. Z tego materiału tworzy się również odzież (choć niektórych może to zaskoczyć, na przykład bluzy polarowe czy t-shirty) i sprzęt turystyczny. Z plastikowych butelek powstaną też meble ogrodowe, wszelkiego rodzaju donice czy pudełka. Z praktycznych rzeczy wykonanych z plastiku pochodzącego z recyklingu warto wymienić także popularne dziś ekrany akustyczne, montowane na drogach.

Drugie życie plastikowej butelki – moda na upcykling

Można też spróbować upcyklingu, tworząc „coś z niczego”. Co można zrobić z plastikowej butelki? Jeśli ktoś ma zacięcie plastyczne, może obciąć górę butelki i odpowiednio ją ozdobić, a następnie wykorzystać jako otwarte pudełko. Można też wykorzystać butelki jako niepowtarzalny wazon lub inny element wystroju, który postawi się w dowolnym miejscu domu czy biura, by nadawał aranżacji specyficznego klimatu. Praktycznym wykorzystaniem zużytej butelki plastikowej może się okazać stworzenie z niej karmnika dla ptaków. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się jednak duża, pięciolitrowa butla.

Z elementów pociętej butelki można także przygotować interesujące ozdoby choinkowe lub inne dekoracje, które mogą uczynić wnętrze domu bardziej atrakcyjnym. Z kolei z całej butelki z powodzeniem powstanie opakowanie na domowy kosmetyk, taki jak własnoręcznie stworzony balsam, odżywka czy tonik. Odpowiednio ścięta butelka posłuży za doniczkę dla kwiatów, a także sprawdzi się w roli atrakcyjnego wizualnie klosza do lampy. W tym drugim przypadku zawsze warto pomyśleć o jego dodatkowym udekorowaniu (można coś na nim namalować lub wykorzystać inne plastikowe elementy do utworzenia ciekawego wzoru). Z denek butelek można natomiast stworzyć efektowny stojak na biżuterię.

Plastikowe butelki i inne opakowania z plastiku poddawanego recyklingowi – skąd je brać?

Plastikowe butelki, a także wiele innych opakowań z plastiku, który można poddać recyklingowi, warto kupować za pośrednictwem Internetu. Hurtownie online (takie jak na przykład ta: https://unipack.pl/sklep/butelki/butelki-plastikowe/), sprzedające opakowania, w tym plastikowe butelki, doskonale sprawdzą się przy dużych zamówieniach, jakie często realizują na przykład właściciele lokali gastronomicznych. Co więcej, złożenie takiego zamówienia nie stanowi żadnego problemu.

Materiał partnera