Gotowanie na parze jest tradycyjnym sposobem przyrządzania produktu spożywczego polegającym na umieszczeniu go na specjalnej wkładce, sicie lub koszyczku umieszczonym nad wrzącą, parującą  wodą i przykryciu przykrywką. Umożliwia to stworzenie smacznego, zdrowego i niskokalorycznego posiłku. Potrawy gotowane na parze mają lepszy smak i zachowują naturalny kolor. Dzięki tej metodzie przygotowywane produkty nie tracą swoich wartości odżywczych podczas gdy w trakcie zwykłego gotowania można utracić około 30- 70% witamin i minerałów. Ten sposób przyrządzania posiłku pozwala ponadto zaoszczędzić czas, gdyż potrawa sporządzona na parze jest szybciej zdatna do spożycia.

Gotowanie na parze – krótka historia

Parowanie jest metodą gotowania posiłków, która swoje korzenie ma w Chinach, w prowincji Yunnan. Pierwsze potrawy tego typu powstawały już 3000 lat temu w kamionkowych kociołkach. Następnie Chińczycy zaczęli wytwarzać pierwsze parowary. Używali do tego cienkiego, cyprysowego drewna. Tego typu urządzenia są znane i stosowane do dziś. Chińczycy nadal przyrządzają pierożki i warzywa w bambusowych parowarach.  W tym samym okresie ta metoda rozprzestrzeniała się na całą Azję. Z upływem czasu metoda była coraz bardziej udoskonalana i zdobywała popularność na całym świecie. Gospodynie domowe zaczęły udoskonalać swoje akcesoria do parowania, w ten sposób powstawały pierwsze garnki do gotowania na parze. Początkowo używano zwykłego garnka, w którym podwieszano durszlak, bawełnianą ścierkę lub kawałek gazy. Wszystko umieszczało się pod przykrywką i parowało do uzyskania pożądanego efektu. Kolejnym krokiem w udoskonaleniu i ułatwieniu techniki parowania było wynalezienie, we Francji, w XVII wieku parowaru, który prawdziwą popularność zyskał dopiero po zakończeniu II Wojny Światowej.

Współczesne akcesoria do parowania

W dzisiejszych czasach występuje wiele urządzeń do gotowania na parze pozwalających przyrządzać wyjątkowe posiłki. Dzięki mnogości wyboru można rozprawić się z mitem, że powstałe w ten sposób dania są mdłe, nudne i dobre tylko dla osób na diecie.  Jednym z podstawowych narzędzi jest klasyczny garnek do parowania, przypominający zwykły garnek. Posiada on sitko, na którym spoczywają produkty. Składniki gotują się na parze wodnej, a nie w wodzie. Takie garnki mogą składać się z kilku poziomów, dzięki czemu można przygotowywać kilka rożnych składników jednocześnie. Zamiast tradycyjnego garnka można wybrać elektryczne parowniki do gotowania na parze. Istnieje wiele rodzajów takich parowników. Od najtańszych, w których można przyrządzić nieskomplikowany posiłek po te najlepsze, w których można umieścić kilka potraw jednocześnie. Posiadając taki zestaw do gotowania na parze, można już w kilkanaście minut przygotować mięso, ryby i chrupiące warzywa.

Gotowanie na parze cieszy się coraz większą popularnością i nic w tym  dziwnego. Dzisiejszy rynek dostarcza wielu sprzętów pozwalających urozmaicić ten rodzaj kuchni. W internecie można bardzo łatwo znaleźć ciekawe przepisy, dzięki czemu  potrawy przygotowywane w ten sposób mogą, cieszyć podniebienia nawet najbardziej wybrednych smakoszy.

OLI