Zanieczyszczone powietrze w domu, mieszkaniu, czy biurze jest coraz częściej spotykanym problemem. Znajdują się w nim szkodliwe związki organiczne, gazowe, alergeny, wirusy, bakterie, zarodniki pleśni. Przebywając w takim pomieszczeniu, narażamy swoje zdrowie na wdychanie niebezpiecznych pyłów, niewidocznych dla nas gołym okiem. Aby mieć pewność, że powietrze, które nas otacza, jest czyste i świeże, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oczyszczacza powietrza. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Jaki kupić oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza ma bardzo konkretne zadanie. Jego rolą jest filtrowanie powietrza, z którego usuwane są zanieczyszczenia. Eliminuje kurz, brzydki zapach, roztocza, zarodniki pleśni, smog, alergeny, dym papierosowy, wirusy, bakterie. Klasyczne modele wyposażone są w kilka rodzajów filtrów i wentylator. Pojawiają się już modele ze wbudowanymi czujnikami, które monitorują samodzielnie stan powietrza w danym pomieszczeniu. Gdy zostanie przekroczona norma, oczyszczacz do czasu usunięcia zanieczyszczenia, zwiększa prędkość swojej pracy. Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza? W końcu w dużym sklepie internetowym, jak na przykład https://www.euro.com.pl/oczyszczacze-powietrza.bhtml, znajdziemy wielką ilość ciekawych modeli. Które parametry mogą okazacćsię dla nas istotne?

Rola filtra węglowego i jonizacji

W ostatnim czasie coraz więcej oczyszczaczy posiada filtr węglowy, który używany jest do niwelowania różnego rodzaju związków lotnych. Substancja ta jest doskonałym rozwiązaniem do zatrzymywania związków chemicznych, gdyż cechuje się dużą  powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę masy. Filtr węglowy jest idealny do oczyszczenia powietrza dodatkowo ze smogu, dymu papierosowego.

Rolą jonizacji jest likwidowanie wirusów i zarodników grzybów pleśniowych, które mogą znajdować się w trudno dostępnych miejscach dla oczyszczacza jak meble, czy powierzchnie ścian. Proces ten jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, ponieważ użyte jonizatory nie produkują ozonu.

Oczyszczacz z funkcją nawilżania, trybem nocnym i filtrem HEPA

Oprócz tego, że powietrze może być zanieczyszczone, może być również bardzo suche, i dodatkowo uciążliwe. Coraz więcej oczyszczaczy zostaje wyposażonych w funkcje nawilżania. Higrometr, który jest wbudowany w urządzenie, ma za zadanie kontrolować wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu. Gdy spadnie poniżej normy, oczyszczacz sam ją uruchomi.

Zła jakość powietrza odczuwalna jest bardzo przez osoby cierpiące na alergię. Pomieszczenie pełne związków uczulających może powodować katar, kłopoty z gardłem, duszności, kaszel a przez to problemy ze snem. Alergikom dedykowane są oczyszczacze posiadające dodatkowo tryb pracy nocnej. Dzięki wolniejszym obrotom wentylatora poziom hałasu urządzenia zredukowany jest do minimum.

Takie rozwiązanie zalecane jest również w pokoju dziecka. Ze względu na wciąż rozwijające się drogi oddechowe jest to grupa szczególnie narażona na wpływ szkodliwych związków i pyłów znajdujących się w powietrzu. Dobrą decyzją jest wybór oczyszczacza posiadającego wysokiej skuteczności filtr HEPA, zwalczającego wszelakie bakterie, wirusy, mikroskopijne pyły. Zaawansowane oczyszczacze z takimi filtrami mają czujniki kurzu i PM 2,5, nieprzyjemnych zapachów, a nawet ruchu, światła, temperatury, wilgotności. Oprócz nawilżania i oczyszczania powietrza mają jeszcze funkcję dezodorującą.

Korzystanie z oczyszczacza powietrza na pewno poprawi nasze samopoczucie i zmniejszy ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego. Jest to inwestycja na lata, która nam i naszym bliskim zapewni lepszy komfort życia. Polecany jest zarówno w domach, w których są szczególnie dzieci, alergicy jak i zwierzęta, ale również w biurach, gdzie codziennie spotyka się wiele osób. To jakim powietrzem oddychamy ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy.


OLI