Podlewanie stanowi jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie roślin. Regularne wykonywanie go na dużych powierzchniach może być jednak czaso- i pracochłonne. Na szczęście, z pomocą przychodzi nam urządzenie, jakim jest zraszacz ogrodowy. Czym kierować się przy wyborze takiego sprzętu?

Przygotowania do zakupu

Zanim zaczniemy poszukiwania zraszacza, warto przygotować szkic ogrodu, na którym zaznaczymy miejsca, jakie powinny być przez niego podlewanie. Jest to o tyle ważne, że część urządzeń jest w stanie nawadniać wyłącznie regularne obszary, a inne zastosować można w przypadku ogrodu o nieregularnym kształcie. Taki plan w znaczący sposób ułatwi nam dopasowanie odpowiedniej ilości zraszaczy i dopasowanie ich optymalnego ustawienia. Jeżeli szukamy wysokiej jakości zraszaczy ogrodowych, warto zajrzeć na stronę: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/systemy-nawadniania/zraszacze.html.

Dopasowanie zraszacza ogrodowego do powierzchni

Obszar kołowy – podlewają go wszystkie zraszacze statyczne ustawione pionowo i różnego rodzaju modele obrotowe – 2, 3 oraz 4-ramienne, a także kowadełkowe. Uwaga! Ostatnie z nich tworzą strumienie wody o dużym ciśnieniu, a co za tym idzie – nie znajdą one zastosowania w przypadku najdelikatniejszych roślin. Promień działania poszczególnych modeli zraszaczy wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów.

Obszar w kształcie prostokąta – podlewają go zraszacze ogrodowe oscylacyjne i wahadłowe. Niekiedy określa się ich mianem deszczownic, a to ze względu na fakt, iż generowane przez nie strumienie wody składają się z kropel o wielkości zbliżonej do kropel deszczu. Co więcej, w sposób bardzo równomierny zraszają one cały, nawet bardzo duży teren (największe modele tego typu są w stanie nawodnić przestrzeń o powierzchni sięgającej 500 metrów kwadratowych).

Obszary nieregularne – zraszać można je wyłącznie przy użyciu specjalnego urządzenia o zmiennej geometrii, które oferują jedynie niektórzy producenci. Ich maksymalna wydajność wynosi 400 metrów kwadratowych.

Dopasowanie zraszacza ogrodowego do typu roślin

Zraszacze wahadłowe – najlepiej sprawdzą się one do zraszania rabat z delikatnymi warzywami liściastymi albo kwiatami o delikatnej budowie. Mogą one zużywać duże ilości wody, lecz zawsze generują one spokojny strumień o niewielkim ciśnieniu.

Zraszacze kowadełkowe – to idealne rozwiązanie do zraszania trawników pozbawionych delikatnych roślin. Wytwarzane przez nie strumienie wody mają duże ciśnienie, co umożliwia nawodnienie dużej powierzchni.

Poszczególne modele zraszaczy ogrodowych różnić mogą się od siebie minimalną wysokością, na jaką wyrzucają strumień wody. Urządzenie należy dopasować w taki sposób, aby nigdy nie był on kierowany bezpośrednio na pierwszy rząd roślin.

Różne sposoby montażu zraszaczy ogrodowych

Wbijany – wodę doprowadza się do niego wężem. Znajdzie zastosowanie w niemalże każdym ogrodzie. Sporą jego zaletą jest także niska cena.

Na stojaku lub statywie – to urządzenie mobilne, do którego wodę wprowadza się przy pomocy węża. Nie niszczy ono darni, a ze względu na możliwość przenoszenia, służyć może do zraszania całego ogrodu.

Wynurzalny – jest to zwykle zraszacz automatyczny, podłączony do rur irygacyjnych i systemu automatycznego uruchamiania, co czyni z niego urządzenie praktycznie bezobsługowe.

Podtypy zraszaczy ogrodowych

Zraszacz impulsowy – zamiast ciągłego strumienia o stałym natężeniu, wykorzystuje on silniejsze impulsy o większym zasięgu, które stanowią siłę napędową ruchu wirowego urządzenia. Dobrze sprawdzi się on do podlewania trawników.

Zraszacz sektorowy – jego wygląd oraz budowa jest zbliżona do zraszacza dookolnego, z tą różnicą, że mamy tutaj możliwość ograniczenia ruchu urządzenia do określonego sektora, na przykład wycinka o szerokości 20, 45, 90 lub 180 stopni. Do wyboru mamy tutaj przeważnie 4 – 5 różnych trybów pracy.


Materiał partnera zewnętrznego