Tłuszcze trans znajdują się przede wszystkim w żywności wysoko przetworzonej oraz w fast-foodach, czyli hamburgerach, frytkach czy chipsach. Okazuje się jednak, że nie tylko, ponieważ całkiem sporo tych szkodliwych substancji znajduje się w z pozoru zdrowym i smacznym serku homogenizowanym. Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, aby wiedzieć, gdzie znajdują się tłuszcze trans i dlaczego lepiej ich unikać.

Kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone

Tłuszcze nazywane są także kwasami tłuszczowymi. Stanowią jeden z najważniejszych składników odżywczych, ponieważ wpływają na wiele czynności życiowych. Przede wszystkim są skoncentrowanym źródłem energii, dzięki któremu organizm jest w stanie przyswoić takie witaminy jak A, D, E oraz K. Kwasy tłuszczowe znajdują się w każdym żywym organizmie, przy czym w roślinach przede wszystkim w miąższu owoców i w nasionach, a u zwierząt mogą być w różnych narządach lub mieć postać tkanki tłuszczowej. W zaledwie 1 gramie tłuszczów znajduje się 9 kalorii.

W codziennej diecie zdrowego człowieka maksymalne spożycie tłuszczów wynosi 20-35% dziennie. Nie powinno być mniejsze niż 15% dobowego zużycia energii, ponieważ tylko wtedy pokrywane są wszystkie potrzeby energetyczne. Zalecane jest przy tym, aby w diecie znalazły się przede wszystkim tłuszcze nienasycone, które pochodzą ze źródeł roślinnych, np. z oliwek, słonecznika, rzepaku, lnu czy sezamu. Tłuszczy nasyconych należy spożywać jak najmniej. Ich źródłem jest masło, czerwone mięso, nabiał oraz smalec, a także olej palmowy i kokosowy.

Tłuszcze trans – co to jest?

Tłuszcze trans są uznawane za najbardziej szkodliwe kwasy tłuszczowe, a ich pochodzenie może być dwojakie. Powstają przede wszystkim w procesie utwardzenia lub częściowego uwodorowiania płynnych olejów roślinnych w celu nadania im stałej konsystencji. Produkowane są także w żołądkach zwierząt przeżuwających, dlatego znaleźć je można w ich mięsie, mleku i innych produktach.

Do tej pory nie ma badań, które stwierdzałyby jakąkolwiek różnicę między działaniem tłuszczów trans pochodzenia naturalnego i przemysłowego. Bez względu na pochodzenie tego rodzaju kwasy tłuszczowe zawsze powodują podwyższenie stężenia „złego” cholesterolu. Zawartość tłuszczów trans w produktach mlecznych pochodzących od zwierząt przeżuwających zależy od tego, jakie pasze były stosowane do ich karmienia i może wynosić od 1% do nawet 8% wszystkich znajdujących się w danym produkcie tłuszczów. W celu zmniejszenia ilości szkodliwych kwasów tłuszczowych trans w diecie należy unikać produktów zawierających utwardzone oleje roślinne oraz żywności pochodzącej od zwierząt przeżuwających.

Dlaczego tłuszcze trans szkodzą?

Tłuszcze trans mają negatywny wpływ na różne procesy metaboliczne. Powodują zwiększenie poziomu cholesterolu „złego” przy jednoczesnym obniżeniu poziomu „dobrego”. Prowadzą także do insulinoodporności, a ich nadmierne spożycie skutkuje otyłością, która stanowi czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Kwasów tłuszczowych trans najlepiej w ogóle unikać – informacje na ten temat znaleźć można na stronie https://poznajsienatluszczach.pl/2018/08/23/temat-kwasow-tluszczowych-trans-ekspert-odpowiada/.


Materiał partnera zewnętrznego