Poniżej przedstawimy najczęściej zadawane pytania oraz stwierdzenia dotyczące akurat soczewek dla astygmatyków, na które odpowiemy zgodnie z prawdą. W ten sposób chcielibyśmy rozwiać wszelkie wątpliwości, a także zachęcić osoby zmagające się z astygmatyzmem, aby przekonały się do szkieł kontaktowych zamiast okularów. Zapraszamy do czytania i poznania całej prawdy o soczewkach torycznych!

Soczewki toryczne nie różnią się od soczewek sferycznych – FAŁSZ

Ta różnica polega przede wszystkim na budowie obu typów soczewek. Pierwsze z nich – soczewki toryczne posiadają różną grubość na całej swojej płaszczyźnie, kiedy to soczewki sferyczne posiadają jednakową grubość na całości. Szkła dla astygmatyków dodatkowo posiadają specjalne strefy stabilizujące, które pozwalają na utrzymanie ich w odpowiednim miejscu na gałce ocznej, dzięki czemu osoby te mogą widzieć prawidłowo przez cały czas noszenia.

Prawdą jest natomiast, że soczewki sferyczne i toryczne nie różnią się od siebie pod względem sposobu zakładania, zdejmowania i ogólnej pielęgnacji.

Dobór soczewek torycznych trwa dłużej niż w przypadku dobierania szkieł sferycznych – PRAWDA

Związane jest to przede wszystkim ze złożonością wady astygmatyzmu, który może występować także w połączeniu ze zwykłą wadą wzroku. W tym przypadku konieczne jest kilkukrotne odwiedzenie gabinetu okulisty i przebadanie się wieloma urządzeniami. Każde z nich ma na celu sprawdzenie oka pod wieloma aspektami, by móc stwierdzić wielkość wady, rodzaj astygmatyzmu oraz jego nasilenie. W rezultacie możliwe jest dopasowanie odpowiednich szkieł i poinstruowanie w jaki sposób pacjent powinien radzić sobie z astygmatyzmem.

Nieprawidłowe założenie soczewki torycznej sprawi, że będziesz gorzej widzieć – PRAWDA

Oto kolejny fakt z serii soczewek torycznych dla astygmatyków, co potwierdza się również w przypadku wszystkich innych rodzajów szkieł. Założenie soczewki na odwrót może poskutkować nie tylko niewyraźnym i nieostrym widzeniem, ale również okazać się bolesne dla naszego oka. Wystarczy delikatnie zawinąć strukturę soczewki lub ją zsunąć, a od odczuwalny stanie się dyskomfort.

Trzeba w takiej sytuacji delikatnie zdjąć soczewkę, przepłukać ją w płynie i założyć od nowa, ale tym razem sprawdzając stronę jej wywinięcia. Można tego dokonać układając szkło na opuszku palca, a następnie jeśli przypomina ono kształtem miseczkę, wszystko gra. Jednak jeżeli zauważysz delikatnie wywinięcie krawędzi soczewki na zewnątrz, oznacza to, że jest ona nieprawidłowo ustawiona.

Nie wszyscy astygmatycy mogą nosić szkła toryczne – FAŁSZ

To kompletna nieprawda, ponieważ wszystkie osoby narażone na niezborność oka mogą i nawet powinni nosić szkła toryczne, ze względu na wygodę pod każdym względem. Nie istnieją żadne przeciwwskazania, dlatego polecamy je wszystkim astygmatykom. Oczywiście, oprócz wyboru producenta i wielkości mocy korekcyjnych, trzeba zwrócić uwagę również na inne kwestie, dzięki którym po założeniu poczujesz się pewniej. Mowa o długości użytkowania soczewek, które możemy podzielić na:

  • jednodniowe
  • dwutygodniowe
  • miesięczne
  • kwartalne
  • roczne

W rezultacie możesz sam zdecydować jaki okres czasu będzie dla Ciebie odpowiedni, gdzie na początek polecamy soczewki toryczne jednodniowe, aby przekonać się, czy takie rozwiązanie okaże się dla Ciebie na tyle wygodne. Poza tym musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, bez której szkła nie posłużą Ci na długo.


Materiał partnera zewnętrznego