Soczewki ortokorekcyjne służą do leczenia takiej wady wzroku, jak krótkowzroczność.  Ortokorekcja polega na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą specjalnych soczewek, które zakłada się tylko na noc. Po ich zdjęciu ostrość widzenia poprawia się i nie ma potrzeby noszenia szkieł kontaktowych czy okularów w ciągu dnia. Soczewki na noc można stosować u dzieci.

Jakie soczewki kontaktowe stosuje się do ortokorekcji?

Do ortokorekcji używane są soczewki twarde, które służą do leczenia krótkowzroczności. Szkła kontaktowe stosowane są tylko w trybie nocnym. W czasie snu soczewka modeluje kształt rogówki, dzięki czemu odzyskuje ona bardziej płaski kształt, tym samym łagodzi objawy krótkowzroczności. Po porannym zdjęciu szkieł pacjent cieszy się dobrym widzeniem i nie ma wówczas potrzeby noszenia tradycyjnych okularów czy soczewek w ciągu dnia. O tym, jak założyć soczewki oraz je prawidłowo zdjąć, można dowiedzieć się u okulisty, na wizycie poszerzonej do dobór szkieł kontaktowych.

Ortokorekcja – wady i zalety

Zmiany, jakie wywołuje zakładanie soczewek na noc, w przeciwieństwie do chirurgii refrakcyjnej, są odwracalne. Oznacza to, że po zaprzestaniu stosowania metody ortokorekcji, rogówka z czasem powraca do początkowego kształtu, przez co ostrość widzenia pogarsza się. Zaletą leczenia krótkowzroczności w soczewkami ortokorekcyjnymi jest to, że można je stosować u dzieci. Dzięki temu rodzice mają pełną kontrolę nad poprawnym stosowaniem szkieł przez dziecko, gdyż zdejmowanie i zakładanie ich odbywa się w domu, a nie w przypadku soczewek miękkich – w szkole czy na podwórku.

Soczewki korekcyjne na noc – dla kogo?

Soczewki na noc to dobre rozwiązanie dla krótkowidzów, którzy pracują w trudnych warunkach i na co dzień nie mają możliwości noszenia okularów bądź miękkich soczewek kontaktowych, np.: piloci, strażacy, ratownicy. Szkła kontaktowe ortokorekcyjne sprawdzają się również u osób, które ze względu np. na zbyt cienką rogówkę, nie mogą zakwalifikować się do zabiegu chirurgii refrakcyjnej.

Jak dobiera się soczewki kontaktowe ortokorekcyjne?

Dobór soczewek kontaktowych odbywa się zawsze u okulisty, który przeprowadza szczegółowe badanie wzroku, np. przedniej części oka oraz jego dna. Za pomocą komputera ze specjalnym oprogramowaniem lekarz sporządza kolorową mapę rogówki i na jej podstawie dopasowuje kształt soczewek na noc do kształtu rogówki.