Gruczoł krokowy, popularnie zwany prostatą, znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym i na niewielkim odcinku otacza on cewkę moczową. Wydziela do cewki substancje stanowiące część składową męskiego nasienia. Wydzielina sterczowa stanowi środowisko pozwalające utrzymać aktywność plemników poza organizmem, jak również zawiera związki niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.

Czym jest PSA?

W gruczole krokowym produkowany jest enzym upłynniający nasienie – PSA (prostatic specific antygen). Jest to związek umożliwiający ruch plemników. Wartość kliniczna oznaczania stężenia enzymu PSA w surowicy krwi okazała się istotna w wykrywaniu i ocenie chorób gruczołu krokowego. Schorzeniami tymi mogą być toczące się w obrębie prostaty procesy zapalne, łagodny rozrost gruczołu krokowego, a czasem podwyższone stężenie PSA może nieść za sobą informację o toczącym się w obrębie stercza procesie nowotworowym.

Łagodny rozrost prostaty – czy to już rak?

Łagodny rozrost gruczołu krokowego dotyczy znacznego procenta populacji mężczyzn zwłaszcza tych po 50. roku życia. Osoby takie mogą odczuwać objawy w postaci utrudnienia w oddawaniu moczu. Łagodny rozrost prostaty, jak sama nazwa wskazuje, nie jest szczególnie groźny i co istotne nie ma podłoża nowotworowego, ale z roku na rok może pogarszać jakość życia. Można częściowo łagodzić objawy, jakie wywołuje, stosując lek na łagodny przerost prostaty Prostamol Uno, zawierający składniki pochodzenia roślinnego, który może pomóc pacjentom w łagodzeniu dolegliwości. Dodatkowo należałoby regularnie kontrolować prostatę, poddając się badaniu lekarskiemu.

Dlaczego warto badać PSA?

Oznaczenie stężenia PSA w surowicy ma zasadnicze znaczenie dla rozpoznania raka gruczołu krokowego, chociaż, jak już wyżej wspomniano, nie jest to jedyny stan chorobowy, w którym stężenie PSA w surowicy wzrasta. Rak prostaty stanowi drugi co do częstości rozpoznawany rak w populacji mężczyzn w Polsce. Dotychczas nie określono zakresu norm stężenia PSA, ale nawet gdy wartość ta nie jest znacznie podwyższona, ryzyko obecności raka jest niemałe. Rak gruczołu krokowego, jeśli nie współistnieje z łagodnym rozrostem stercza, może bardzo długo nie dawać żadnych objawów. Nierzadko spotyka się pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza, gdy rak da już przerzuty do innych narządów. Dlatego, gdy pacjent zgłosi się do lekarza z wynikiem podwyższonego PSA w surowicy, należałoby pogłębić diagnostykę i wyjaśnić przyczynę takiego stanu rzeczy. Konieczne może być wtedy wykonanie przezodbytniczego badania USG, tak by dobrze zobrazować gruczoł krokowy, a gdy będą ku temu wskazania także biopsji – czyli nakłucia gruczołu i pobranie wycinków, by pod mikroskopem ocenić potencjalną obecność komórek nowotworowych. Wcześnie rozpoznany i prawidłowo leczony rak gruczołu krokowego daje bardzo dobre wyniki przeżywalności dla chorych, dlatego odpowiedzialne podejście do tematu każdego dojrzałego mężczyzny i kontrola swojej prostaty może dać szansę na cieszenie się długim zdrowiem.


Materiał partnera zewnętrznego