Według specjalistów uczucie ciężkich nóg może być problemem dotykającym nawet połowę społeczeństwa. Przyczyny dolegliwości mogą być różne, dlatego ważne jest ich trafne zidentyfikowanie oraz zastosowanie odpowiednich metod leczenia i zapobiegania nawrotom drętwienia. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u chirurga naczyniowego.

Uczucie ciężkich nóg u różnych osób objawia się w podobny sposób. Związane są z nim obrzęk i uczucie rozpierania, którym nieraz towarzyszy mrowienie i drętwienie nóg, zmiany na skórze i jej swędzenie, a czasem także i ból. Objawy zwykle pojawiają się po raz pierwszy po dłuższym staniu i nasilają się w ciągu dnia. Szczególnie często uczucie ciężkich nóg daje o sobie znać w okresie letnim.

W niektórych przypadkach ból, a nawet skurcze mięśni, powodują problemy z chodzeniem. Po odpoczynku nocnym dolegliwości ustępują, jednak w przypadku częstego nawracania mogą prowadzić do znacznie poważniejszych problemów. Zaawansowane i długotrwałe przypadki uczucia ciężkich nóg objawiają się choćby żylakami, a nawet owrzodzeniem. Może to być zwiastun poważniejszej choroby.

Kto jest narażony na uczucie ciężkich nóg?

Odczucie, określane jako ciężkie nogi, jest częstym przypadkiem, który dotyka kobiety i mężczyzn w różnym wieku. Najczęściej jego pierwsze objawy pojawiają się jednak u osób w wieku od 45 do 55 lat. W przypadku wystąpienia uczucia zaleca się wizytę u chirurga naczyniowego, gdyż jego przyczyną jest najczęściej zastój krwi w żyłach nóg.

Uczucie ciężkich nóg zazwyczaj jest konsekwencją niewydolności systemu żył transportujących krew z kończyn dolnych do serca. Objawia się często u osób cierpiących na żylaki lub zakrzepicę żył głębokich. Przyczyną odczucia może być także niewydolność serca, które nie mogąc efektywnie przepompować krwi do tętnic powoduje jej zaleganie w żyłach.

Objawy uczucia ciężkich nóg spotykają czasem także osoby w pełni sprawne fizycznie, w wyniku długotrwałego unieruchomienia (np. podczas podróży) lub intensywnych ćwiczeń fizycznych. Ciężkość nóg i ich obrzęk często powodują również odmienności hormonalne u kobiet w ciąży.

Gdy podłożem uczucia ciężkich nóg jest choroba żył, zaleca się stosowanie preparatów zawierających w składzie takie substancje jak diosmina, hesperydyna, heparyna, rutyna, witamina C czy mentol. Przeciwdziałają one obrzękom, zakrzepom, odpowiadają za prawidłowy stan naczyń oraz działają kojąco. Ważne jest przeciwdziałanie objawom zanim rozwiną się powikłania takie jak żylaki.

Zapobieganie

Często niewielka modyfikacja stylu życia lub proste, domowe sposoby są w stanie zapobiec nawrotom objawów ciężkich nóg. Zaleca się stosowanie rajstop lub podkolanówek o stopniowanym ucisku, regularną aktywność fizyczną, odpowiednią dietę, unikanie zakładania nogi na nogę oraz długiego unieruchomienia. Osoby cierpiące na pierwsze objawy powinny leżeć z nogami uniesionymi w górę (powyżej tułowia), stosować chłodny prysznic (kierując strumień wody na obolałe miejsca). Unikać należy gorących kąpieli czy sauny, które powodują dalsze rozszerzanie się naczyń krwionośnych i w konsekwencji nasilenie się objawów.

Ważna jest szybka reakcja, gdyż jeśli uczucie ciężkich nóg będzie regularnie się powtarzać, może doprowadzić do utrwalenia zmian i rozwoju choroby żylakowej. Nogi ze zmianami żylakowymi nie tylko wyglądają nieestetycznie. Choroba, jeśli będzie nieleczona, doprowadza w skrajnych wypadkach do owrzodzenia, mogącego być przyczyną groźnych zakażeń.


Materiał partnera zewnętrznego