Szybkie odchudzanie – o tym myśli wiele dziewczyn i kobiet, bo lato za pasem i trzeba dobrze prezentować się w kostiumie kąpielowym. Szybko jednak pojawia się pytanie, czy jest to możliwie, trwałe i bezpieczne dla zdrowia?

Tak, istnieją diety, dzięki którym można schudnąć nawet kilkanaście kilogramów w dwa tygodnie, ale nie jest to zdrowy sposób na nienaganną figurę. Zgrabna sylwetka z reguły nie jest efektem odchudzania, tylko pewnej filozofii życia. Filozofii opartej na zdrowej i zbilansowanej diecie, na regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiedniej ilości wypoczynku i snu. Na który sposób warto się zdecydować, by poprawić wygląd na okres letni?

Diety odchudzające szybkie i skuteczne?

Zanim zacznie się stosować jedną z rygorystycznych diet odchudzających, która albo z założenia dostarczy organizmowi zbyt mało kalorii, albo jej posiłki oparte będą na jednej grupie produktów, należy zdać sobie sprawę z kilku faktów. Niedobory witamin i innych substancji odżywczych mogą spowodować w organizmie bardzo niekorzystne skutki zdrowotne. Tempo przemiany materii znacznie się zmniejsza i zwykle nie wraca nigdy do poziomu sprzed stosowania diety. Ponadto tak szybka utrata wagi, to niemal pewny efekt jo-jo tuż po zakończeniu diety. Trzeba jednak dodać, że jeśli czas poddawania się takiej diecie zostanie skrócony maksymalnie, to masa ciała nieco zmniejszy się i być może uda uniknąć się przykrych komplikacji.

Zwolenniczki szybkiego odchudzania mają do wyboru kilka diet. Można stosować dietę niskokaloryczną, której jadłospis opiera się na koktajlach, napojach, zupach oraz na owsiance. Zasadą, której należy tu przestrzegać jest spożywanie maksymalnie 1000 kalorii dziennie. Inną opcją jest dieta Dukana, niezwykle kontrowersyjna, ale w ciągu dwóch tygodni wielu osobom udaje się zmniejszyć masę ciała nawet o kilkanaście kilogramów. Dieta ta zakłada całkowite wykluczenie węglowodanów i z tego właśnie powodu jest szeroko krytykowana w środowiskach medycznych.

Inna dieta na szybkie schudnięcie to dieta kapuściana lub dieta kopenhaska. Żadna z nich nie jest zdrowym sposobem na odchudzanie. W zasadzie zawsze mamy do czynienia z szybkim pozbyciem się wody z organizmu, a nie tkanki tłuszczowej. Na dodatek organizm, który otrzymuje zbyt mało pożywienia, któremu nie są dostarczane wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i mikroelementy, natychmiast po skończeniu diety zaczyna gromadzić wszystko ze zdwojoną siłą i efekt jo-jo pojawia się niemal natychmiast. Zanim rozpocznie się jedną z podanych powyżej diet, należy sobie uświadomić fakt, że waga ciała powiększa się na ogół przez kilka lat i nie ma żadnej, zdrowej metody na szybkie odchudzanie w ciągu kilku tygodni.

Jak mieć szczupłą sylwetkę?

Śmiało można stwierdzić, że zgrabna sylwetka jest rezultatem zdrowego stylu życia. Prawidłowa dieta, bogata w warzywa i owoce, chude mięso, ryby, kasze, ryż i inne wartościowe, pełnoziarniste produkty oraz żelazna zasada pięciu, niezbyt obfitych posiłków dziennie, jest optymalna dla organizmu człowieka. Z codziennego jadłospisu należy wykreślić produkty wysoko przetworzone, tak zwane „śmieciowe jedzenie”, napoje słodzone i gazowane oraz znaczną część słodyczy.

Aby cieszyć się nienaganną figurą, trzeba pamiętać o codziennej aktywności fizycznej. Nie muszą to być ciężkie treningi, przygotowujące do maratonów czy triatlonów. Aktywna rekreacja to wystarczający wysiłek, aby zachować zgrabną sylwetkę. Bieganie, pływanie, jazda na rowerze czy na rolkach sprawi każdemu wiele przyjemności, znakomicie wpłynie na kondycję i samopoczucie. Wszystko to, uzupełnione o ćwiczenia modelujące sylwetkę i ćwiczenia wysmuklające, sprawi, że będziemy oczekiwać lata w doskonałej kondycji, a zgrabna figura będzie przyciągać wzrok na każdej plaży.


Materiał partnera zewnętrznego