Strona główna Zdrowie Kilka słów o alergii

Kilka słów o alergii

153
0
Kobieta z alergią
Pierwsze objawy uczulenia pojawiają się zazwyczaj w dzieciństwie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Pierwsze objawy uczulenia pojawiają się zazwyczaj w dzieciństwie. Może to być w wieku niemowlęcym, ale również znacznie później, nawet w wieku emerytalnym, nie ma jasnej reguły. Uważa się, że jest to nieadekwatna, wręcz wzmożona odpowiedź układu odpornościowego w stosunku do alergenu, czyli substancji odpowiedzialnej za wywołanie objawów uczulenia. Alergenem może być w zasadzie wszystko – pyłki roślinne, sierść zwierząt, metale, orzechy, mleko, roztocza kurzu domowego i wiele innych. Każdy człowiek może manifestować uczulenie w inny sposób oraz z różnym nasileniem. U części chorych spożycie alergenu może wywołać jedynie wysypkę lub biegunkę, natomiast u niektórych doprowadzi do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego – stanu zagrożenia życia. Warto wspomnieć, że alergeny możemy podzielić na wziewne, pokarmowe, kontaktowe oraz leki. Temat alergii jest niesamowicie szeroki, z tego powodu skupimy się na praktycznych informacjach.

Kiedy podejrzewamy wystąpienie alergii?

Objawy alergiczne pojawiają się po kontakcie z alergenem, dlatego też bardzo ważne są informacje na temat okoliczności, jakie wystąpiły przed pojawieniem się objawów. W przypadku spożycia pokarmu warto dokładnie przeanalizować posiłek i zastanowić się, czy w przeszłości dobrze tolerowano każdy z poszczególnych składników. Jeżeli na ciele pojawi się wysypka – istotne jest, w którym miejscu jest najbardziej nasilona, czy jest rozlana na całe ciało, czy skupiona pod konkretną częścią garderoby. Czasami zmiana proszku do prania może wywołać ograniczoną miejscowo reakcję alergiczną. Jednakże w przypadku rozlanych zmian skórnych usytuowanych losowo na całym ciele w miejscach odkrytych, takich jak dłonie, jak i również pod ubraniem, możemy podejrzewać, że alergen dostał się prawdopodobnie drogą pokarmową w postaci posiłku lub leku. Jeżeli pojawiają się objawy nieustannego, cieknącego kataru, a do tego dochodzi świąd okolicy oczu – warto zwrócić uwagę czy objawy pojawiają się przez cały rok, czy też w konkretnych miesiącach. Często jest to reakcja uczuleniowa na pylenie traw lub innych roślin i objawy występują sezonowo w konkretnych miesiącach, jednakże w przypadku występowania dolegliwości przez cały rok – być może mają one związek z obecnością zwierząt w domu lub uczuleniem na roztocza kurzu domowego.

Jak zmniejszyć dolegliwości?

Objawy alergii są mocno nieswoiste i mogą imitować obecność różnych chorób, dlatego bardzo ważny jest wywiad lekarski z pacjentem. Tak jak wspomniano, objawy mogą dotyczyć skóry, sugerować infekcję poprzez wystąpienie kataru lub manifestować się biegunką, jak w przypadku zatrucia. Najlepszym sposobem na zapobieganie występowania uporczywych objawów uczulenia jest unikanie konfrontacji z alergenem. W przypadku uczulenia pokarmowego czy kontaktowego jest to możliwe, jednakże nie zawsze jest możliwość uniknięcia alergenów wziewnych zawieszonych w powietrzu. Na szczęście istnieją leki, które wykazują się dużą skutecznością i pomagają zmniejszyć nasilenie objawów. Jednym z nich jest lek na alergie Claritine. Składnikiem aktywnym jest loratadyna – lek przeciwhistaminowy II generacji. Inną metodą zmniejszenia dolegliwości jest odczulanie, które polega na podawaniu podskórnie alergenu w odpowiednim stężeniu. Jednakże ta metoda wymaga nadzoru lekarza, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego – stanu zagrożenia życia, który można opanować zastrzykiem z adrenaliną.


Materiał partnera zewnętrznego