Mimo że joga jest pierwotnie jednym z systemów filozoficznych przybyłych do nas ze Wschodu, na Zachodzie kojarzona jest głównie ze sportem rozwijającym zarówno ducha, jak i ciało. Joga współcześnie uznawana jest za sposób dążenia do harmonii, a często nawet wygodniejszą formę gimnastyki. Ludzie sięgają obecnie po jogę coraz częściej chcąc zyskać większą świadomość swojego ciała, poćwiczyć zwinność i równowagę. Jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany, tu znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci zagłębić się w świat tego niezwykłego sportu.

Dla kogo joga?

Ze względu na różnorakie stopnie zaawansowania, które można uprawiać w tym sporcie, joga nada się dla dosłownie każdego. Nieważne czy jesteś młodym osiłkiem czy pozbawionym siły emerytem. Jogę dla początkujących może uprawiać każdy, kto jest ciekawy nowych doświadczeń i otwarty na nową wiedzę. Na jogę gotowy jest każdy kto potrafi wsłuchać się w swoje ciało, nie będzie przytrzymywał pozycji na siłę, a jednocześnie wykaże się siłą i uporem podczas regularnych treningów.

Czy zacząć ćwiczyć w domu?

Dodatkowym atutem jogi jest jej ogólna dostępność i niskie koszty uprawiania tego sportu. Wystarczy nam właściwie wygodny strój i mata, bowiem joga stawia na minimalizm. Przed początkującym pojawia się pytanie – ćwiczyć na własną rękę czy zapisać się na treningi. W szkole jogi to instruktor może korygować naszą postawę, doradzać nam jak przybrać daną pozycję. Znalezienie filmików z instruktarzem nie jest jednak trudne, szczególnie w dzisiejszych czasach. Trudność polega jednak na tym, że pozycję w której jesteśmy i swoją postawę musimy korygować sami joga w domu będzie jednak dobra dla osób pracujących, którzy najzwyczajniej nie mają czasu na regularne treningi, pozwoli to skorzystać z ćwiczeń w najbardziej dogodnej do tego porze, wczesnym rankiem bądź wieczorem. Ćwicząc jogę samemu należy jednak unikać przeforsowywania swojego ciała, nie jest bowiem sztuką odtworzyć trudne pozycje, sztuką jest zrobić to w odpowiedni, zrównoważony sposób.

Jak często ćwiczyć zaczynając treningi jogi?

Najlepiej zaczynać nie przemęczając się zbytnio, Jeżeli nie jesteś przyzwyczajony do treningów i dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą odpowiednim czasem będzie ok. 15 minut jogi co dwa lub trzy dni. Zdecydowanie lepiej urządzić sobie kilka krótszych treningów niż jeden, bardzo długi i męczący. Jeżeli już przyzwyczaisz się do treningów będziesz mógł zwiększyć ich długość i intensywność np. do pół godziny codziennie. Twoje ciało samo da ci znać ile minut treningu naprawdę jest ci potrzebne.

Rozpoczynając swoją przygodę z jogą należy zwrócić szczególną uwagę na oddech. Bowiem to z nim nowicjusze mogą mieć najwięcej problemu. Jednak kiedy już opanujesz pewien poziom harmonii i rozluźnienia joga okaże się świetnym sposobem na poprawienie kondycji, figury czy nabranie większej świadomości swojego ciała. Wystarczą chęci, odrobina samozaparcia i uporządkowanej przestrzeni by rozwinąć umiejętności, o których nie miałeś wcześniej najmniejszego pojęcia.


GDO