Probiotyki to żywe drobnoustroje wywierające korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Bardzo pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, pomagają utrzymać równowagę mikroflory jelitowej, chronią przed zaburzeniami jelitowymi, zmniejszają ilość szkodliwych bakterii w organizmie i zwiększają ilość bakterii pożytecznych.

Probiotyki (dobre bakterie) chronią organizm podczas antybiotykoterapii. Ułatwiają procesy trawienia, zwiększają wchłanianie witamin i minerałów, przyczyniają się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, niektóre probiotyki działają przeciwnowotworowo i przeciwalergicznie.

Jak wybrać preparat probiotyczny?

Na półkach aptecznych znajdziemy wiele różnych preparatów probiotycznych. Preparaty te różnią się między sobą zarówno postacią, jak i składem oraz ceną. Zawierają różne szczepy bakterii. Przed zakupem takich preparatów warto dokładnie zapoznać się z ich składem, poradzić się farmaceuty lub lekarza.

Przyjmowanie probiotyków

Aby kuracja probiotykiem przyniosła efekty, należy go przyjmować codziennie co najmniej przez kilka tygodni. Podczas antybiotykoterapii należy zacząć stosować probiotyk równocześnie z antybiotykiem i przyjmować go jeszcze przez kilka tygodni po zakończeniu przyjmowania antybiotyku.

Przyjmowanie probiotyków jest zalecane w przypadku diety ubogiej w warzywa i owoce, w czasie kuracji przeciwgrzybicznych i przeciwpasożytniczych, podczas problemów z trawieniem. Stosowanie probiotyków zaleca się też alergikom, kobietom, którym dokuczają infekcje intymne, astmatykom, kobietom ciężarnym i karmiącym, osobom zmagającym się z infekcjami pęcherza, osobom zestresowanym, dzieciom, które nie były karmione mlekiem matki.

Naturalne probiotyki

Pierwszy naturalny probiotyk to mleko matki. Naturalnymi probiotykami są też jogurty, kefiry, maślanki, kiszona kapusta, kiszone ogórki. Naturalnym probiotykiem jest również kwas chlebowy.

Naturalnych probiotyków nie należy przechowywać zbyt długo. Nie należy przechowywać ich w cieple, gdyż pod wpływem ciepła bakterie i ich cenne właściwości giną.

Wraz z wiekiem w organizmie człowieka zmieniają się proporcje między pożytecznymi i szkodliwymi szczepami bakterii, u osób w podeszłym wieku często wzrasta ilość tych niepożądanych, dlatego zażywanie probiotyków może uchronić starsze osoby przed różnymi chorobami i dolegliwościami takimi, jak np. zaburzenia pracy wątroby, zapalenie jelit czy żołądka, rak jelita grubego.


Materiał partnera zewnętrznego