Co kryje się pod nazwą dieta lekkostrawna? To przede wszystkim posiłki, zalecane przy wszelkich problemach z układem pokarmowym. Z pewnością zdarzyły się nam lekkie dolegliwości żołądkowe, być może niektórych czeka zabieg i chcą wiedzieć co należy jeść przed i po. Jeżeli chcesz uświadomić sobie, jakie produkty są lekkostrawne, poniższy tekst jest właśnie dla Ciebie. W dzisiejszym artykule opiszemy co to jest dieta lekkostrawna oraz jakie produkty są delikatne dla żołądka.

Lekki posiłek by nie podrażnić żołądka

Aby przejść na dietę lekkostrawną, wystarczy zmodyfikować nieco żywienie podstawowe. Musimy pamiętać, aby posiłki dostarczały taką samą ilość energii i wartościowych składników odżywczych, jak w przypadku normalnej diety. Należy urozmaicić nasze codzienne potrawy i wybierać produkty, które łatwo ulegają trawieniu i nie obciążają przewodu pokarmowego. Należy zrezygnować z produktów bogatych w błonnik, ponieważ są nasączone tłuszczem i żołądek nie będzie ich tolerował. Powinniśmy również porzucić wszelkie ostre i kwaśne przyprawy, takie jak sól, pieprz, ocet czy ostra papryka. Kiedy zalecana jest dieta lekkostrawna?

  • lekkie posiłki należy jeść podczas biegunki,
  • rezygnujmy z ciężkostrawnych produktów przy grypie żołądkowej (jelitówce),
  • we wszelkich chorobach żołądka i jelit (zapaleniu błony śluzowej jelit, nieżycie żołądka),
  • musimy szczególnie uważać co jemy przed wszelkimi zabiegami, takimi jak np. kolonoskopia,
  • warto stosować dietę lekkostrawną po wymiotach, związanych z zatruciem przewodu pokarmowego,
  • przy chorobach przyzębia,
  • w żywieniu osób w podeszłym wieku.

Zrezygnuj z tego w czym jest błonnik

Błonnik pokarmowy, poprzez zdolność wiązania wody i swoim właściwościom pęczniejącym, zalega w przewodzie pokarmowym. Daje tym samym uczucie sytości przez dłuższy czas. Osoby z dolegliwościami żołądka powinny tego unikać, jednak błonnik jest również potrzebny do zachowania prawidłowego podłoża mikroflory bakteryjnej. Wpływa również na wydalanie treści pokarmowej i toksycznych substancji przemiany materii z organizmu. W diecie lekkostrawnej powinniśmy spożywać maksymalnie 25 g błonnika na dzień.

Aby lepiej przyswajać błonnik, możemy zastosować pewne techniki kulinarne, jak np. obieranie warzyw i owoców ze skórki, lub zastępowanie ich sokami i przecierami. Produkty zbożowe powinny mieć średni stopień przemiału, jak np. w pieczywie pszennym, sucharkach, kaszy kuskus. Aby ograniczyć ilość błonnika w produktach, możemy rozgotowywać posiłki, rozdrabniać je, lub ucierać na sitku.

Co można jeść na diecie lekkostrawnej?

Jeżeli nie chcemy obciążyć naszego żołądka, lub zastanawiamy się co jeść po wymiotach, zaleca się potrawy wyłącznie gotować – na wodzie lub parze, dusić lub piec w naczyniach ceramicznych. Nie tylko gotowanie potraw, czy miksowanie sprawia, że produkty są lekkostrawne. Można np. używać namoczonej bułki do dań mięsnych, co rozpulchni i zmiękczy potrawę i tym samym, ułatwi jej strawienie.

Czego nie wolno jeść przy dolegliwościach żołądka? Przede wszystkim rezygnujemy z potraw smażonych, wędzonych i peklowanych. Są ciężkostrawne i dłużej zalegają w przewodzie pokarmowym. Jeżeli chcemy zagęścić zupę, należy zrezygnować z tłustej zasmażki i użyć mąkę i mleko, lub odrobinę masła. Ważne jest również w jakich częstotliwościach jemy – lepiej spożywać mniejsze porcję, lecz jeść w niewielkich odstępach czasu. Pamiętajmy, że ostatni posiłek należy zjeść minimum 2 godziny przed zaśnięciem.

Lista produktów zalecanych przy diecie lekkostrawnej

  • łuszcze – wybieramy oliwę z oliwek, oleje roślinne i świeże masło. Rezygnujemy z utwardzanych olejów palmowych, twardych margaryn do pieczenia i smalcu;
  • mięso, ryby, strączki – najlepiej wybierać lekkostrawne mięsa, takie jak kurczak, królik czy indyk; jedzmy dużo ryb takich jak dorsz, mintaj, pstrąg. Odrzućmy całkowicie tłuste części wieprzowiny, golonkę, baraninę czy boczek. Zrezygnujmy z ryb wędzonych i konserw, nie powinniśmy również jeść nasion roślin strączkowych (cieciorka, bób, soczewica).
  • nabiał – wybierzmy jogurty naturalne, kefiry, maślanki, sery o obniżonej zawartości tłuszczu. Unikajmy tłustych mlek i śmietan, oraz serków typu fromage.
  • zboża – powinniśmy jeść jasne pieczywa, pszenne bułki, sucharki, kasze jaglaną, ryż i naturalne płatki owsiane. Zrezygnujmy z wszelkich przetworzonych produktów z dodatkami czekolady, karmelu itp. Nie powinniśmy również spożywać brązowego ryżu i kaszy pęczak.
  • owoce i warzywa – unikajmy niedojrzałych i surowych warzyw. Starajmy się wybierać te, które możemy ugotować, dusić lub upiec.

Wszelkie zdrowe produkty, bez dodatków chemicznych substancji i sztucznych barwników możemy zakupić w eko sklepie w Krakowie. Pamiętajmy, że dieta lekkostrawna wcale nie polega na całkowitej rezygnacji z błonnika, a jedynie na ograniczeniu produktów które mają go dużo. Dieta lekkostrawna nie jest dietą odchudzającą i jest zalecana w przypadkach chorobowych, lub w przypadku podrażnień żołądka, biegunce i wymiotach. Nie musimy rezygnować ze wszystkich przypraw, a jedynie należy odrzucić te ostre i kwaśne.


Materiał partnera zewnętrznego