Dieta dr. Mosleya, nazywana także popularnie dietą 5:2 została opracowana z myślą o osobach, które nie potrafią całkowicie zrezygnować ze swoich ulubionych potraw, a jednocześnie chciałyby popracować nad swoją formą. Główne zasady mówią, że przez 5 dni można spożywać posiłki na które ma się ochotę, a w pozostałych dwóch należy maksymalnie ograniczyć spożywane kalorie.

Dieta 5:2, opracowana przez doktora Mosleya i doktor Spencer opiera się na założeniu, że krótkotrwale głodówki pozwalają na redukcje masy ciała.

Dieta 5:2 – podstawowe zasady

Dieta 5:2 nazywana jest również dietą postną. Oprócz utraty wagi prowadzi także do zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi i podnosi wrażliwość organizmu na działanie insuliny, zmniejszając szanse na m.in. zawał serca i cukrzycę. Sam dr Mosley, który cierpiał ze względu na zbyt wysoki poziom cholesterolu i podwyższony cukier, po stosowaniu diety przez 3 miesiące unormował wskaźniki, a jego waga obniżyła się o 8kg.

Główna zasada diety 5:2 mówi, że przez 5 dni można jeść normalnie, a w pozostałe 2 postne dni należy mocno zredukować ilość spożywanych kalorii. U mężczyzn dzienna dawka kalorii powinna wynosić 600, a u kobiet – 500. Pod żadnym pozorem nie należy całkowicie rezygnować z jedzenia, gdyż doprowadziłoby by to do niepożądanych efektów ubocznych.

W dni postne proponuje się spożywanie przede wszystkim produktów o dużej zawartości białka, które są sycące, a także tych o niskim wskaźniku glikemicznym. Spożywać powinniśmy przede wszystkim:

  • ryby morskie
  • białe mięso
  • warzywa

W te dni należy spożywać wyłącznie 2 posiłki – śniadanie i kolację, przedzielone 12-godzinnym postem, w trakcie którego należy dobrze nawadniać organizm czystą wodą.

Dobrze jest, jeśli dwa postne dni nie występują bezpośrednio po sobie. Oczywiście nie jest to zabronione, jednak może nieco osłabić organizm.

Istnieje także modyfikacja diety (proponowana przez wspomnianą wcześniej dr Spencer), która wprowadza dodatkowe danie – owoc lub warzywo, pomiędzy głównymi posiłkami.

Dieta 5:2 – korzyści i zalety

Główną zaletą stosowania diety 5:2 jest to, że decydując się na nią, nie trzeba rezygnować z ulubionych produktów. Nawet w dni postne można spożywać to, na co ma się ochotę, uważając jedynie na kaloryczność posiłków. Dzięki temu, u stosującej ją osoby nie występują spadki motywacji prowadzące do rezygnacji z odchudzania lub obżarstwa od razu po zakończeniu diety. Stosowanie dwóch dni postnych nie wywołuje efektu nadmiernego objadania się w kolejnych dniach.

W trakcie stosowania diety stracić można około 0,5 kg na tydzień. Dodatkowo występują wspomniane wcześniej korzyści zdrowotne w postaci zmniejszonego ryzyka wystąpienia zawału serca i cukrzycy.

W trakcie 5 dni normalnego odżywiania nie trzeba w żadnym wypadku rezygnować z słodyczy, alkoholu i innych mniej zdrowych produktów. Oczywiście najlepiej ograniczać je, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by były one dodatkiem do zrównoważonej, zdrowej diety. Według twórców diety 5:2, ich dzieło ma pomóc w wypracowaniu odpowiednich nawyków żywieniowych. Oczywiście tego typu diety są dla rozsądnych – obżarstwo przez 5 dni nie spowoduje redukcji wagi. Podobnie, jeśli w ramach postnego dnia zjemy czekoladę, bo zgodzi się nam ilość kalorii z oczekiwaniem wyrażonym w diecie.


JMI