Strona główna Zdrowie Bakteryjne zapalenie pochwy – jak sobie z nim radzić?

Bakteryjne zapalenie pochwy – jak sobie z nim radzić?

304
0
Kobieta zasłania miejsca intymne
Gdy pojawią się objawy waginozy, konieczna jest wizyta u ginekologa. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Bakteryjne zapalenie pochwy, inaczej nazywane waginozą bakteryjną to przypadłość, z którą przynajmniej raz w życiu zetknęła się większość kobiet. Rozwojowi infekcji sprzyja wiele czynników, jednak głównym z nich jest zaburzenie flory bakteryjnej. Zachwiana równowaga mikroflory pochwy daje możliwość namnażania się bakterii chorobotwórczych.

Jak przebiega infekcja bakteryjna pochwy i jakie ma objawy?

Na skutek zachwiania równowagi flory bakteryjnej dochodzi do niedoboru pałeczek kwasu mlekowego i co za tym idzie, do zmiany pH pochwy. Bakterie, takie jak Gardnerella vaginalis, Coli, paciorkowce, czy beztlenowe zaczynają się nadmiernie namnażać. Pojawia się stan zapalny. Jego objawem mogą być upławy, swędzenie okolic intymnych oraz nieprzyjemny, rybi zapach. Wydzielina z pochwy zmienia konsystencję i kolor. Może być wodnista, o żółtawym lub szarym odcieniu. Okolice intymne mogą stać się opuchnięte i zaczerwienione. Kolejnym objawem jest ból w czasie stosunku i suchość pochwy. Nieleczona infekcja prowadzi do zakażenia układu moczowego. Pojawia się wtedy ból w czasie oddawania moczu i częsta potrzeba korzystania z toalety.

Przyczyny waginozy

Jedną z przyczyn pojawienia się stanu zapalnego jest niewłaściwa higiena. Środki o nieprawidłowym pH stosowane do mycia mogą zmieniać kwasowość pochwy. Nadmierna higiena powoduje z kolei wypłukiwanie korzystnych dla zdrowia bakterii. Niedostateczna zaś sprzyja wzrostowi bakterii chorobotwórczych. Stres, przemęczenie, częsta zmiana partnerów seksualnych, nieprzewiewna bielizna – to wszystko czynniki sprzyjające infekcjom, podobnie jak zaburzenia hormonalne, czy stosowanie antybiotyków (więcej na ten temat znajdziesz na kobiecosc.info).

Leczenie infekcji bakteryjnych

Gdy pojawią się objawy waginozy, konieczna jest wizyta u ginekologa. Dobierze on odpowiednią metodę leczenia w zależności od przyczyny infekcji. Wymagane może okazać się zastosowanie antybiotyków lub środków dopochwowych. Proces leczenia można wspomóc, stosując probiotyki dopochwowe. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule: Bakteryjne zakażenie pochwy. Leczenie domowymi środkami i ziołami zawsze należy jednak skonsultować z lekarzem, może ono bowiem przynieść skutki odwrotne od oczekiwanych.

Chociaż nie zawsze mamy możliwość zapobiegania zakażeniom bakteryjnym, możemy zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. Stosowanie probiotyków dopochwowych, prawidłowa higiena i zdrowy tryb życia mogą uchronić nas przed chorobą.


Materiał partnera zewnętrznego