Twój zapach wyraża Ciebie. Odpowiednio dobrany pozwala podkreślić Twoją osobowość, dodać wdzięku, wyrazić styl. Choć niewidzialny towarzyszy Ci w domu, w pracy, na wieczornym spotkaniu, czy weekendowym wypadzie z przyjaciółmi. Twój zapach to Ty…

Niestety zapach jest ulotny, nietrwały. Po jakimś czasie od aplikacji perfum bezpowrotnie znika, a przecież Ty chcesz (musisz) pachnieć zawsze, nieprzerwanie… Możesz oczywiście zaaplikować perfumy jeszcze raz i jeszcze raz, ale to nie jest rozwiązanie. Perfumy mają być wydajne, wystarczać na długo. Aromat perfum raz zaaplikowanych powinien Ci towarzyszyć przez wiele godzin, a może nawet kilka dni. Czy to możliwe? Oczywiście, że tak. Zanim jednak dowiesz się, jak przedłużyć trwałość zapachu perfum, dowiedz się od czego tak naprawdę owa trwałość zależy.

Rodzaje perfum a trwałość zapachu

Z pewnością wiesz, że nie każde “perfumy” to tak naprawdę perfumy. Tego określenia używa się w odniesieniu do praktycznie każdego rodzaju płynnych kosmetyków, które służą nadaniu ciału, odzieży, dodatkom określonego zapachu. Pod tą nazwą kryją się faktyczne perfumy, ale także woda perfumowana, woda toaletowa, woda kolońska oraz woda odświeżająca. Różnią się one od siebie zawartością olejków zapachowych. Im tych olejków więcej, tym perfumy (w potocznym tego słowa znaczeniu) są bardziej intensywne i trwałe, a przez to bardziej wydajne.

Przyjrzyjmy się zawartości olejków zapachowych w różnych rodzajach perfum:

Perfumy (parfum), zwane także eliksirem perfum lub esencją perfum zawierają 22% – 40% olejków zapachowych w ich czystej postaci. To dzięki temu perfumy są najbardziej esencjonalne, trwałe i wydajne. Wyobraź sobie, że używając “prawdziwych” perfum możesz się cieszyć ich zapachem nawet przez kilka dni bez konieczności dodatkowych aplikacji. Oczywiście w parze z jakością, trwałością zapachu i wydajnością idzie także cena. Eliksiry ze względu na swoją wysoką jakość są najdroższe spośród wszystkich  rodzajów perfum.

Woda perfumowana (eau de parfum) zawiera 10% – 18% olejków zapachowych. Mimo wszystko podobnie jak perfumy dość długo utrzymuje się na skórze. Trwałość zapachu dochodząca nawet do 48 godzin oraz bardziej przystępna cena sprawiają, że wiele kobiet częściej decyduje się na wodę perfumowaną niż perfumy.

Woda toaletowa (eau de toilette) zawiera w sobie zaledwie 4% – 12% olejków zapachowych. Mimo wszystko jest najpopularniejsza spośród wszystkich rodzajów perfum. Trwałość zapachu wody toaletowej nie przekracza kilku godzin, ale jej cena oraz lekkość zdecydowanie pozwala na częstą aplikację. Dzięki temu, że nie jest tak ciężka jak perfumy, czy woda perfumowana świetnie nadaje się do tego, aby ją stosować na co dzień.

Woda kolońska (eau de Cologne) – zawartość olejków zapachowych w wodzie kolońskiej nie przekracza 5%. To sprawia, że jej zapach jest bardzo delikatny i podobnie jak woda toaletowa może, a raczej powinna być aplikowana kilka razy dziennie. Również podobnie jak woda toaletowa świetnie nadaje się do codziennego stosowania.

Woda odświeżająca (eau fraîche) to rodzaj perfum o najniższej zawartości olejków zapachowych – czystych substancji zapachowych jest tam zaledwie 1% – 3%. Nie należy się spodziewać, że tak jak wymienione wyżej rodzaje perfum będzie nadawała mniej lub bardziej trwały zapach. Substancja ta, jak sama nazwa wskazuje, służy jedynie odświeżaniu.

Jak zintensyfikować zapach perfum?

Jeśli chcesz pachnieć intensywnie i nieprzerwanie stosuj perfumy lub ich tańszą i nieco niższej jakości wersję – wodę perfumowaną. Pamiętaj, że zapach pozostałych wód jest zdecydowanie mniej trwały, a same perfumy mniej wydajne. Są jednak sposoby na to, aby zwiększyć trwałość i intensywność zapachu. Jak to zrobić?

Pewnie wiesz, że perfumy należy aplikować na nadgarstki, skórę za uszami oraz przeguby rąk i nóg. A czy wiesz, dlaczego? W tych miejscach pulsuje krew. Ciepło zaś, które jest przy tym wydzielane przyspiesza reakcję skóry z olejkami zapachowymi, podgrzewa je i intensyfikuje ich aromat. Po aplikacji perfum na nadgarstki, skórę za uszami oraz przeguby rąk i nóg ich zapach staje się bardziej wyrazisty. Niestety jednak nie jest zarazem bardziej trwały. Trwałość perfum można wydłużyć innymi sposobami. Jak to zrobić?

Zachowaj zapach perfum na dłużej

Pod ubraniem

Aplikuj perfumy nie tylko na wspomniane wyżej nadgarstki, skórę za uszami oraz przeguby rąk i nóg, ale także na inne miejsca na ciele, głównie takie, które przykryte są ubraniami. Perfumy będą wtedy wolniej parować, przez co ich zapach na dłużej utrzyma się na skórze.

Włosy

Miejscem na ciele, które bardzo długo “przechowa” zapach perfum są włosy. Chcąc dodatkowo zwiększyć intensywność zapachu aplikuj perfumy we włosy lekko wilgotne.

Ubrania i dodatki

Zapach bardzo długo utrzymuje się na ubraniach. Możesz delikatnie skropić perfumami szalik, apaszkę, czy rąbek spódnicy. Pamiętaj jednak, że zapach perfum w pełni “rozkwita” w zetknięciu ze skórą. Nie należy więc aplikować ich wyłącznie na ubranie. Druga sprawa – perfumy ze względu na swoją zawartość olejków zapachowych mogą zostawiać trudne lub nawet niemożliwe do usunięcia plamy. Jeśli już zdecydujesz się spryskać nimi ubranie, wybierz niewielki fragment w miejscu mało widocznym, np. wspomniany wyżej rąbek spódnicy, czy brzeg rękawa bluzki.

Nawilżona i natłuszczona skóra

Jeśli chcesz zachować zapach perfum na dłużej aplikuj je tylko na dobrze nawilżoną i natłuszczoną skórę. Podobnie jak ciepło pozwala wyzwolić aromat tkwiący w olejkach zapachowych, tak warstwa lipidowa pozwala utrzymać zapach na powierzchni nie pozwalając mu się całkowicie wchłonąć.

Kosmetyki z jednej linii zapachowej

Chcąc zwiększyć zarówno trwałość zapachu jak i jego intensywność stosuj kosmetyki z jednej linii zapachowej. Po zastosowaniu wody toaletowej na umyte żelem pod prysznic i nasmarowane balsamem z tej samej linii zapachowej ciało, jej zapach będzie zdecydowanie bardziej intensywny i będzie utrzymywać się znacznie dłużej. Do kompletu warto zaopatrzyć się także w dezodorant. Twój zapach będzie stały, nieprzerwany i wszechogarniający.

Jeśli już wiesz, jak zwiększyć trwałość i intensywność zapachu perfum pozostaje Ci już tylko odnaleźć zapach idealny dla Ciebie. Całą gamę zapachów damskich zarówno w postaci perfum, wód perfumowanych, toaletowych, kolońskich i odświeżających jak również dezodorantów znajdziesz w drogerii Hebe https://www.hebe.pl/zapachy/zapachy-damskie.


Materiał partnera zewnętrznego