Liposukcja to zabieg kosmetyczny usuwający tłuszcz, którego ciężko się pozbyć poprzez dietę i ćwiczenia. Jest wykonywana przez chirurga plastycznego, który najczęściej odsysa tłuszcz z bioder, brzucha, ud, pleców, pośladków, ramion i twarzy.

Kto może zrobić liposukcję?

Na zabieg liposukcji może zdecydować się każda kobieta, która chce szybko pozbyć się tłuszczu. Idealna kandydatka powinna cechować się dobrym stanem zdrowia oraz mieć stosunkowo jędrną i elastyczną skórę. Nie powinna też palić papierosów i nadużywać alkoholu. Lekarze nie zalecają poddawania się operacji kobietom, które mają problemy ze zdrowiem układu krwionośnego, serca, cukrzycą i układem odpornościowym.

Co należy wiedzieć przed liposukcją i czego się spodziewać?

Przed decyzją o poddaniu się operacji odsysania tłuszczu spotkasz się z chirurgiem, z którym ustalisz swoje cele. Jeśli zdecydujesz się na nią, lekarz może nałożyć na ciebie ograniczenia dietetyczne i alkoholowe. Będziesz też musiała poinformować go o przyjmowanych lekach i suplementach. Przed operacją chirurg może zalecić przyjmowanie leków rozrzedzających krew i przeciwbólowych.

Upewnij się, że miejsce, w którym dokonujesz liposukcji jest profesjonalne i bezpieczne. Przed rozpoczęciem liposukcji chirurg oznaczy miejsca, z których ma być usunięty tłuszcz. Może też zrobić zdjęcia dla przedstawienia efektu „przed i po”. Przed operacją dostaniesz znieczulenie ogólne lub miejscowe, w zależności od wielkości obszaru odsysania.

Rodzaje liposukcji

Jest kilka różnych technik wykonywania liposukcji. Ich wspólnym mianownikiem jest korzystanie z kaniuli – cienkiej tubki podłączonej do próżni w celu odessania tłuszczu z ciała.

 • Liposukcja tumescencyjna – jest to technika stosowana najczęściej. W miejsca odsysania chirurg wstrzykuje roztwór soli fizjologicznej z substancjami znieczulającymi. Dzięki niemu tłuszcz usuwa się łatwiej i mniej bezboleśnie.
 • Liposukcja UAL – jest wspomagana ultradźwiękami, których energia rozrywa ścianki komórek tłuszczu i upłynnia je. Dzięki temu łatwiej je odessać.
 • Liposukcja laserowa – polega na użyciu lasera wytwarzającego energię upłynniającą tłuszcz.

Ile trwa rehabilitacja po liposukcji?

Liposukcja nie zawsze wymaga długiej rekonwalescencji w szpitalu. Powinnaś się jednak spodziewać sporych obrzęków, siniaków i bólu przez co najmniej kilka tygodni. Niekiedy też konieczne jest noszenie specjalnego gorsetu uciskającego miejsca, z których odessano tłuszcz.

Liposukcja – ryzyko

Operacja plastyczna to nadal operacja, dlatego też wiąże się z nią pewne ryzyko. Możesz je zmniejszyć poprzez wybór profesjonalnego i polecanego chirurga plastycznego. Odsysanie tłuszczu zawsze pociąga jednak za sobą ryzyko takich stanów, jak:

 • Krwawienie
 • Komplikacje związane ze znieczuleniem
 • Miejscowa akumulacja płynów pod skórą
 • Infekcje
 • Zatory tłuszczowe (gdy małe kawałki tłuszczu odrywają się i blokują przepływ krwi)
 • Nierówne usunięcie tłuszczu
 • Drętwienie
 • Uszkodzenie nerwów, naczyń krwionośnych, mięśni, płuc i narządów jamy brzusznej.

Liposukcja – czy warto?

Operacyjne pozbywanie się tłuszczu może być dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które nie potrafią schudnąć mimo trzymania się zdrowej diety i wykonywania ćwiczeń. Wiąże się jednak z wieloma potencjalnymi zagrożeniami, które można nieco zmniejszyć poprzez wybór sprawdzonego profesjonalisty.

KGR