Każdy z nas chce traktować swoją skórę tak, by wyglądała świetnie. Jednak niektóre z codziennych czynności, o których nawet nie myślimy, mogą z czasem wyrządzać szkody. Utrzymuj cerę w dobrej kondycji i dowiedz się, które nawyki zmienić.

1. Nie myjesz twarzy przed snem

Chęć opuszczenia mycia twarzy jest całkowicie zrozumiała, szczególnie po długim dniu. Aczkolwiek to, że nie widzisz brudu na twarzy, nie oznacza, że go nie ma. Z czasem twoja cera zapłaci za to cenę. Brud, ropa i zanieczyszczenia gromadzą się i prowadzą do stanów zapalnych i wyprysków. Używaj łagodnego środka czyszczącego z dodatkami nawilżającymi, takimi jak gliceryna lub oleje roślinne, aby utrzymać nawilżenie cery. Jeśli nie chcesz lub nie masz siły na mycie twarzy, przetrzyj ją oczyszczającymi chusteczkami.

2. Palisz

Nikotyna zmniejsza przepływ krwi do skóry, co oznacza, że nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu i składników odżywczych. Substancje chemiczne w tytoniu uszkadzają białka kolagenu i elastyny, które nadają strukturę skóry. Cera palacza jest cienka, matowa, bardziej pomarszczona i mniej zdrowa. Dodatkowo, lata marszczenia ust przez trzymanie papierosa lub mrużenie oczu w celu uniknięcia dymu mogą pogłębiać linie zmarszczek i doprowadzić do powstawania nowych. Palacze powinni spożywać antyoksydanty takie jak witamina A i C, które mogą złagodzić niektóre skutki palenia. Najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowej skóry jest jednak rezygnacja z nałogu.

3. Nie używasz kremu przeciwsłonecznego

Słońce dobrze działa na samopoczucie, ale dostarcza też szkodliwego promieniowania ultrafioletowego (UV). Światło UV prowadzi do przedwczesnego starzenia się oraz nowotworów skóry. Nie chodzi tu tylko dni na plaży, kiedy potrzebujesz ochrony. Słońce może uszkadzać skórę, nawet gdy na zewnątrz jest zimno lub pochmurno. Krem z SPF o szerokim spektrum blokuje zarówno promienie UVA, jak i UVB i zapewnia pełną ochronę. Poszukaj minimalnej wartości SPF 30, a jeśli jesteś na zewnątrz, aplikuj go ponownie co 2 godziny. Upewnij się, że nakładasz wystarczającą ilość.

4. Spożywasz dużo cukru a niewiele owoców i warzyw

Niektóre badania wykazały, że dieta bogata w cukier może przyspieszyć procesy starzenia. Dotyczy to słodkich przekąsek, takich jak lizaki i lody, a także skrobi w rafinowanych węglowodanach, takich jak biały chleb i makaron. Przyjazna dla skóry dieta powinna skupiać się na warzywach, owocach i pełnych ziarnach. Badania pokazują, że świeże owoce i warzywa mogą pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom, które prowadzą do starzenia się skóry. Produkują też antyoksydanty, które mogą pomóc w naprawie skóry.

5. Zbyt mocno atakujesz pryszcze

Kiedy masz pryszcz wielkości Wezuwiusza na twarzy, chcesz, aby zniknął JAK NAJSZYBCIEJ. Wyciśnięcie go nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż może prowadzić do powstawania blizn i infekcji. Warto zainwestować w krem przeciw pryszczom. Nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy to dwa z najbardziej powszechnych i skutecznych sposobów leczenia. Należy jednak pamiętać, że różne produkty zawierają różne ilości tych składników. Badania wykazały, że 2,5% nadtleneku benzoilu jest tak samo skuteczne, jak 5% lub 10%. Nie musisz więc sięgać po produkty o najwyższym stężeniu tych substancji. Wysokie stężenia leków mogą prowadzić do podrażnień, szczególnie jeśli skóra jest wrażliwa.

Skóra to bardzo wrażliwa część naszego ciała, która chroni narządy wewnętrzne. Nic jednak nie chroni jej samej. Musimy jej pomóc, zmieniając niektóre niezdrowe nawyki. O skórę warto dbać, by wyglądać młodo przez długi czas.

KGR