Domowa pielęgnacja jest coraz bardziej popularna. Staje się sposobem na poprawę urody oraz jakości skóry wśród Polek. Nic w tym dziwnego – owocowe i warzywne maseczki na twarz, dzięki zawartym w swoim składzie właściwościom są prawdziwą bombą witamin dla skóry. Warto z nich skorzystać – szczególnie podczas lata, kiedy to jest sezon na wiele produktów, takich jak chociażby truskawki czy ogórki z domowego ogródka.

Dlaczego warto stosować maseczki z owoców?

Maseczki z owoców zawierają bardzo dużo witamin oraz minerałów. Poprzez nakładane maseczki przenikają one w głąb skóry przekazując jej swoje walory oraz tym samym odżywiając ją, poprawiając kolor cery oraz nawilżenie. Kwasy zawarte w wielu owocach pobudzają skórę do złuszczania naskórka – są więc świetnym sposobem leczenia blizn powstałych po problemach skórnych (na przykład trądziku). Substancje łagodzące zawarte w niektórych produktach (na przykład w bananie bądź w awokado) przyśpieszają regenerację naskórka, a także sprawiają, że obecne na skórze rany bądź wypryski szybciej się goją. Wiele sezonowych produktów posiada także świetne właściwości przeciwzapalne oraz antyseptyczne – nie tylko wygładzają skórę, ale także działają antybakteryjnie.

Jak przygotowywać domowe maseczki?

Przygotowanie maseczek w domowym zaciszu jest bardzo proste. Wystarczy jedynie rozgnieść odrobinę wybranych owoców (maseczki nie mogą być zbyt długo przechowywane w lodówce ze względu na brak konserwantów oraz innych dodatków i najlepiej działają, gdy są świeże, dlatego też lepiej nie przygotowywać zbyt dużych porcji). Opcjonalnie można połączyć owocową papkę z łyżką gęstego jogurtu naturalnego bądź z płatkami owsianymi, które również są bardzo cennym źródłem witamin dla naszej skóry. Do tak przygotowanych maseczek można dodać łyżkę prawdziwego miodu, aby jeszcze bardziej wzmocnić działanie domowych specyfików.

Warto pamiętać, że wszystko w nadmiarze szkodzi – delikatna skóra twarzy, która będzie zbyt często narażana na działanie kwasów obecnych w wielu owocach może stać się wysuszona bądź podrażniona. Dlatego też domowe maseczki z owoców należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Taka kuracja wystarczy do osiągnięcia widocznych, ale optymalnych efektów dla naszej skóry.

Przed nałożeniem maseczki na twarz warto również przeprowadzić próbę uczuleniową. Wykluczy to ewentualną alergię na składniki zawarte w domowej masce – odrobinę przygotowanej maseczki należy nałożyć na skórę, na przykład w okolicach zgięcia ręki. Jeśli nie pojawi się żadna reakcja alergiczna (wysypka, zaczerwienie) śmiało można stosować maseczkę na całą twarz. W innym przypadku należy zrezygnować z konkretnej maseczki na rzecz innych produktów.

Garść pomysłów na domową pielęgnację z wykorzystaniem sezonowych owoców i warzyw

Do przygotowania maseczek doskonale nadają się truskawki bądź poziomki. Mają one działanie ściągające i antyseptyczne – nie bez powodu są często polecane przez kosmetologów. Dla cery tłustej ze skłonnością do wyprysków oraz rozszerzonych porów doskonale sprawdzi się maseczka z czarnej porzeczki. Dla cery suchej i odwodnionej idealna jest maseczka z marchewki oraz pietruszki.

Domowe maseczki posiadają niewątpliwie sporo zalet. Są łatwe w przygotowaniu, stosunkowo tanie oraz ogólnodostępne. Wszystko to sprawia, że warto je włączyć do swojej codziennej pielęgnacji – skóra naszej twarzy z pewnością nam się odwdzięczy pięknym i promiennym wyglądem.


DJU