Strona główna Uroda Koloryzacja włosów w domu – jak się przygotować?

Koloryzacja włosów w domu – jak się przygotować?

141
0
Koloryzacja włosów w domu – jak się przygotować?
Domowa koloryzacja włosów dzisiaj jest tak prosta jak nigdy wcześniej. | fot.: materiał zewnętrzny

Domowa koloryzacja włosów dzisiaj jest tak prosta jak nigdy wcześniej. Możesz samodzielnie przefarbować swoje włosy w każdej chwili, nie umawiając wizyty w salonie fryzjerskim na kilka dni wcześniej. Koloryzację robisz w dowolnym momencie. Jeśli masz ochotę, możesz to robić bladym świtem albo w środku nocy. Mało tego, w Twoim portfelu pozostanie spora sumka, którą możesz wydać na upatrzony wcześniej ciuszek. Domowa koloryzacja to sposób na nowy kolor włosów niemal w kilka chwil. Sprawdź, jak to zrobić.

Najtrudniejszym bodaj zadaniem, jakie stawia przed nami domowa koloryzacja, jest wybór farby do włosów. Bardzo istotny jest zarówno odpowiedni skład preparatu, jak i dobór odpowiedniego koloru i odcienia. Powszechnie wiadomo, że farby przeznaczone do trwałej koloryzacji włosów nie są obojętne dla struktury włosów. Trzeba wybierać takie produkty, które do minimum ograniczą ich zły wpływ na włosy i cebulki włosowe. Sprawa koloru oczywiście przede wszystkim dotyczy wyglądu, ale w zasadzie jest istotna z dwóch względów. Jeśli nie trafisz z barwą i odcieniem włosów, a przecież jest to trwała, domowa koloryzacja, to będziesz musiała się z nim „męczyć” przez długi czas, albo zdecydujesz się na natychmiastowe, powtórne farbowanie, co jest bardzo niekorzystne dla kondycji włosów. Dobierając więc farbę, wybieraj taką, która ma najłagodniejszy skład.

Odpowiedni skład farby

Aby domowa koloryzacja zapewniała trwały kolor włosów, farby muszą zawierać substancje, które sprawnie potrafią umieścić pigment w wewnętrznej strukturze włosa. Taką rolę w farbach pełni amoniak. Jest to jednak substancja silnie drażniąca, która bardzo często jest przyczyną poważnych podrażnień skóry i alergii. Bardzo intensywny, niemiły zapach amoniaku potrafi dotkliwie wpłynąć na pracę dróg oddechowych.

Decydując się na farbowanie włosów w domu, warto postawić na farby, w których amoniak zastąpiono łagodniejszą substancją. Z reguły jest to monoetyloamina, która doskonale wywiązuje się z roli nośnika pigmentu, ale nie jest związkiem tak agresywnym jak amoniak.

Kolor i odcień

Drugą, bardzo ważną kwestią, jest kolor i odcień farby. Zanim ulegniesz modowym trendom, zanim na Twojej głowie pojawi się różowa stylizacja rodem z paryskiego wybiegu modowego, sprawdź, jaki kolor pasuje do Twojej karnacji. Kolor cery jest najważniejszym kryterium doboru barwy i odcienia farby. Jeśli nie potrafisz jednoznacznie ocenić kolorytu i typu swojej urody, skonsultuj się z dobrym fryzjerem lub z kosmetyczką. Dzięki temu unikniesz kolorystycznej wpadki i nie będziesz musiała farbować włosów dzień po dniu.

Domowa koloryzacja – przygotowania do bezpiecznego farbowania

Jeśli wybrałaś już farbę i jej kolor, to warto przeprowadzić próbę uczuleniową. Niewielką ilość farby nałóż na skórę tuż za uchem. Lekkie zaróżowienie skóry jest reakcją normalną, ale jeśli skóra staje się czerwona i towarzyszy temu uczucie pieczenia, natychmiast usuń farbę. To nie jest produkt dla Ciebie.

Przed domową koloryzacją włosów nie należy myć włosów przez co najmniej 24 godziny. Dzięki temu naturalny płaszcz lipidowy, który wytworzył się na ich powierzchni, zabezpieczy nieco strukturę włosa przed uszkodzeniami. Farbując włosy, musisz postępować zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Przestrzegaj czasu pozostawania preparatu na włosach, bo dzięki temu zapobiegniesz trwałemu uszkodzeniu zarówno włosów, jak i cebulek. Domowa koloryzacja powinna zakończyć się aplikacją odżywki wyposażonej w filtry UV, co zapobiegnie zbyt szybkiemu płowieniu koloru.


Materiał zewnętrzny