Nadmierne wypadanie włosów może doprowadzić do całkowitego wyłysienia określonych partii skóry głowy lub nawet całej głowy. Niezależnie od powodów, łysienie jest uciążliwym problemem zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Czy można jakoś je wyleczyć? Czy takie zabiegi są bezpieczne dla zdrowia? Między innymi o tym piszemy w poniższym tekście.

Co powoduje łysienie?

Łysienie zazwyczaj spowodowane jest nadmiernym wypadaniem włosów. Zaniepokojenie może budzić fakt, gdy każdego dnia wypadają nam duże kępy włosów, zarówno w czasie czesania, jak i samoczynnie. Może to oznaczać brak witamin, problemy z krążeniem skórnym, problemy dermatologiczne skóry głowy, ale i poważniejsze kłopoty ze zdrowiem – zaburzenia gospodarki hormonalnej, silną anemię, poważne choroby lub reakcję na terapię innych schorzeń (np. chemioterapię).

W jaki sposób leczy się łysienie?

Wiele osób, gdy dostrzega problemy z nadmiernym wypadaniem włosów, pierwsze swoje kroki kieruje do internisty. Jednak z reguły ten problem wymaga specjalistycznych konsultacji z dermatologiem lub trychologiem, którzy pomagają określić przyczynę wypadania włosów. O ile problem nie jest poważny lekarz może zalecić stosowanie preparatów poprawiających kondycję skóry głowy oraz uzupełniających witaminy i minerały w organizmie. Jednak są to metody, które są skuteczne przy niewielkich ubytkach włosów.

Jakie są nowoczesne metody uzupełnienia włosów dla kobiet?

Kiedy łyse miejsca mają średnicę powyżej 10 cm konieczny może okazać się przeszczep włosów. Obecnie najczęściej stosuje się następujące metody przeszczepiania włosów:

przeszczep metodą strip – w tej metodzie z rejonu głowy, który nie jest objęty łysieniem po wykonaniu miejscowego znieczulania i dezynfekcji pobiera się fragment skóry wraz z włosami. Taki fragment dzieli się na mniejsze części, z czego każda musi zawierać pojedyncze mieszki włosowe (gdyby było ich więcej przeszczep wyglądałby nienaturalnie);

przeszczep metodą FUE – Follicular Unit Extraction polega na pobieraniu pojedynczych torebek włosowych i umieszczaniu ich w miejscu objętych łysieniem. Ten zabieg jest mniej inwazyjny, dzięki czemu bezpieczniejszy niż wyżej opisany sposób, pozostawia też po sobie mniej wyraźne blizny.

Więcej na temat przeszczepów włosów można przeczytać na stronie www.tourmedica.pl.


Materiał partnera zewnętrznego