Zakup odpowiedniej farby do koloryzacji włosów to wbrew pozorom bardzo ważna decyzja. Jak wybrać właściwy produkt do koloryzacji, tak aby nie zaszkodzić swojej fryzurze? Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę stan naszych włosów, naturalny ich kolor oraz to, jakiej farby potrzebujemy. Jest ich bowiem bardzo dużo. Wystarczy pójść do drogerii.

Przed dokonaniem zakupu musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy farbowanie jest nam naprawdę potrzebne i czy możemy je wykonać same. Czasami stan włosów na to nie pozwala. Jeśli obawiamy się samodzielnego farbowania lub decydujemy się na bardzo radykalną zmianę barwy włosów, wybierzmy się do fryzjerki. Pomoże ona nam dobrać odpowiedni kolor oraz dopasuje farbę biorąc pod uwagę stan włosa. Niestety koloryzacja w salonie jest o wiele droższa niż ta wykonywana samodzielnie w domu. Jeśli jednak decydujemy się na tę drugą opcję pierwszym co musimy zrobić jest udanie się do sklepu i  dokonanie zakupu odpowiedniej farby. Wybierając ją musimy zwrócić uwagę na trzy podstawowe rzeczy. A mianowicie na jej formę, skład i kolor.

Rodzaj

Przed dokonaniem zakupu musimy przede wszystkim wiedzieć, jak długo chcemy, aby kolor utrzymywał się na włosach. Mamy bowiem do wyboru farby trwale koloryzujące włosy oraz tzw. szampony, które zmywają się po kilku myciach. W przypadku, gdy chcemy całkowicie zmienić kolor warto na początku zdecydować się na opcję kilkutygodniową i dopiero, gdy barwa okaże się odpowiednia zastosujmy farbę stale barwiącą. Wśród farb na trwałe barwiących włosy mamy do wybory kremy oraz pianki. Te pierwsze po wyciśnięciu z tuby mają postać zwykłego kleru, który rozprowadzamy na włosach i przeczesuje je grzebieniem. Druga opcja, bardziej polecana dla początkujących  to wyciskana pod ciśnieniem, w efekcie podobna do się szamponu pianka, która dużo łatwiej rozprowadza się i jest łatwiejsza w przygotowaniu.

Skład

Tu musimy wiedzieć, przede wszystkim, czego unikać. Przed zakupem warto dokonać szybkiej analizy składu produktu i wybrać ten najbardziej bezpieczny. Na pewno warto unikać wszelkich składników drażniących, czyli amoniaku, który jest składnikiem tańszych farb do włosów. Jego zawartość w kosmetyku sprawia, że otwierają się łuski włosa, co ułatwia wniknięcie barwnika do jego wnętrza. Niestety składnik ten powoduje silne przesuszenie włosa, co  z kolei wpływa na wypłukiwanie się jego naturalnego barwnika. Innymi składnikami, których nie powinna zawierać farba do koloryzacji są wszelkiego rodzaju alergeny. Do tej grupy należą: nikiel, fenylenodiaminy, siarczany, rezorcyny, nadtlenek wodoru oraz parabeny. Jeśli jesteśmy alergikami zdecydujmy się na farbę roślinną lub balsam koloryzujący na bazie henny.

Kolor

Po dokonaniu wyboru odpowiedniej marki  farby, i jej rodzaju, decyzja o kolorze należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych. Przede wszystkim weźmy pod uwagę swój naturalny kolor włosów. Najlepsze koloryzacje to te, które powodują zmianę barwy włosów o jeden, maksymalnie dwa tony. Są one praktycznie niezauważalne, a dodają urody i w miarę naturalnie poprawiają ogólną stylizację. Drugą rzeczą, która powinna mieć znaczący wpływ na wybór koloru farby jest odcień naszej cery. Jeśli posiadamy jasną i chłodną cerę będą nam pasowały następujące odcienie:

  • platynowy blond;
  • piaskowy,
  • średni brąz;
  • orzechowy.

W przypadku ciepłej oraz śniadej karnacji postawmy na:

  • miodowy;
  • karmelowy;
  • rudy;
  • ciemny brąz;
  • kasztanowy.

Wybór farby do włosów wbrew pozorom nie jest najprostszym zadaniem. Jeśli nie potrafimy same właściwie ocenić swojego typu urody zabierzmy na zakupy kogoś, kto nam doradzi. Pierwszy zakup tego rodzaju kosmetyku musi być poprzedzony dokładną analiza jego składu. Znając go już go kolejne zakupy na pewno będą o wiele łatwiejsze.


MWI