Rozmawiając o samochodach, najczęściej zwracamy uwagę na dwa parametry – moc oraz prędkość maksymalną. W powszechnej opinii te dwa parametry świadczą klasie i wpływają na poziom pożądania danego modelu. Czy jednak słusznie zapominamy o hamulcach?

Jak to działa?

Sprawność układu hamulcowego kojarzy się przede wszystkim z bezpieczeństwem podróżowania. Dlatego stwierdzenie, że wpływa również na skrócenie czasu przejazdu i uzyskanie lepszych czasów, może brzmieć na pozór niedorzecznie. A jednak to właśnie hamulce i ich wydajność są jednym z najbardziej newralgicznych parametrów branych pod uwagę w sporcie motorowym. A to, co istotne dla profesjonalistów, jest równie ważne dla przeciętnych użytkowników.

Zasada działania systemu hamulcowego opiera się o układ hydrauliczny. W praktyce czynnikiem aktywnym jest płyn hydrauliczny, który po wciśnięciu przez kierowcę pedału hamulca, jest za pomocą pompy tłoczony do cylindrów. Tam, pod wpływem ciśnienia, tłoki dociskają klocki do tarcz hamulcowych, a skutkiem jest zwalnianie ruchu obrotowego kół. Współczesne systemy wyposażone są w szereg udogodnień zwiększających skuteczność hamowania. Jednym z nich jest system ABS, dawkujący siłę hamowania, tak aby zagwarantować stałą przyczepność kół.

Szybko i bezpiecznie

Wspomniane wcześniej tarcze hamulcowe odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie zatrzymywania pojazdu. Na ich skuteczność wpływa kilka cech. Ponieważ tarcze podlegają dużym obciążeniom temperaturowym, istotny jest materiał, z którego zostały wykonane. Stosowane stopy są przystosowane do takich warunków pracy, a dodatkowo mogą być one wentylowane. Dzięki temu zostaje obniżona temperatura, a niektóre rozwiązania konstrukcyjne wspierają także odprowadzanie gazów powstających podczas tarcia. Pojazdy o wyjątkowo wysokich osiągach oraz pracujące pod wpływem dużych obciążeń mogą być wyposażone w tarcze ceramiczne. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie droższe, ale także jego skuteczność w istotny sposób przewyższa tradycyjne rozwiązania.

Efektywność układu hamulcowego wpływa na czas rozpoczęcia hamowania. Im system jest sprawniejszy, tym później możemy zacząć hamować, a to wartość trudna do przecenienia dla miłośników sportów motorowych. Nic więc dziwnego, że to właśnie elementy tego układu podlegają częstym modyfikacjom. Fakt, że nie eksploatujemy samochodu w sposób wyczynowy, nie zwalnia nas z dbałości o system hamulcowy. Regularne przeglądy i wymiana zużytych elementów, to fundament naszego bezpieczeństwa na drodze. Na tym oszczędzać nie możemy!


Materiał partnera zewnętrznego